Ze vztahu Lucase a jeho otce mrazí v zádech

Zeptali jsme se Jaroslava Plesla a Jany Strykové, jaký pro ně byl návrat k postavám Lucase a Kamëlë v druhé audioknize ságy MYCELIUM.

21. března 2016 11:09:46

 

Máte rádi science fiction?

Jaroslav Plesl: Setkání se žánrem sci-fi je pro mne vždy trochu návratem do dětství, kdy jsem byl milovníkem Malého boha, což byl komiks, který vycházel v časopise ABC. A samozřejmě Verneovek! Sci-fi je pro mne neskutečně široký svět, kde se může stát cokoli, a můžete potkat kohokoli. A když má navíc přidanou hodnotu v podobě skutečného románu, velmi chytrého a troufnu si říct s filosofickým přesahem, jako je tomu v případě Mycelia, je to vždy zážitek.

Jaký byl po roce zase návrat k vaší postavě  v druhém Myceliu? Vnímáte v ní nějaký posun, vývoj? 

Jana Stryková: Určitě. O Kamëlë se ve druhém dílu dozvídáme mnohem více než v dílu prvním a to je myslím ten hlavní důvod, proč mě tato kniha bavila ještě víc. Při čtení mě totiž zajímají hlavně pohnutky jednotlivých postav, akční scény jsou až jejich vyústění.

Jaroslav Plesl: Při četbě druhého dílu jsem se opět setkal s postavou Lucase Hildebranta. Je obdivuhodné, do jakých hloubek a analýz se autorka pouští, kam až v úvahách jednotlivých postav zašla. Jak precizně a s vytříbeným smyslem pro detail pracuje s každou situací a okolností, do jakých se hrdinové dostávají. Dává to velkou možnost ztotožnění se. Mycelium je obrovský fantazijní svět, ale s dokonale propracovanými realistickými scénami. Nejsilněji na mě působily momenty, kdy se Lucas ve vzpomínkách setkává se svým otcem. A konkrétně právě pohled na Lucasova otce se může v tomto druhém dílu pro posluchače pootočit. Mně samotnému při četbě jejich dialogů mnohokrát přeběhl mráz po zádech.

Jaké bylo vrátit se zase po roce k össenštině? Dělala vám výslovnost problémy, nebo se vám naopak všechno hned vybavilo?

Jana Stryková:  Ač jsem si össenštinu postupně vybavovala, problémy mi samozřejmě dělala, a jaké! Některé výrazy spíše připomínají jazykolamy, vřele doporučuji každému zkusit si přečíst některá jména nahlas!

Byla jste za tu dobu už zvědavá, co s Kamëlë  bude dál? 

Jana Stryková: Další díly jsem zatím dopředu nečetla, chci se nechat překvapovat. Nejvíce mě samozřejmě zajímá její minulost, vztahy a samozřejmě tajná láska. Doufám, že v příštích dílech najde své štěstí! A vedle toho stihne zachránit celý svět, vždyť je to akční hrdinka.

Překvapilo vás v druhém dílu Mycelia něco, co jste nečekali?

Jana Stryková:  Asi nekonečná fantazie autorky. Ta je dechberoucí.

Jaroslav Plesl: To, co Lucas zažívá je neočekávané a překvapující. Ale to je principem poutavého románu. Nadchlo mne kolik dějových zvratů, ale i zvratů vztahových a osobních se ve druhém dílu Mycelia odehrává a zase musím připomenout nepřekotnost a lásku k drobnohlednému pohledu, který autorka užívá. Moc se těším na další pokračování! 

 

 

JAROSLAV PLESL (*1974)
Absolvoval divadelní fakultu JAMU v Brně, od roku roku 2001 je členem souboru Dejvického divadla. Televizní diváci jej znají ze seriálu Čtvrtá hvězda a filmové publikum ze snímků Pravidla lži, Grandhotel, Muži v říji, Největší z Čechů, Čtyři slunce nebo Rozkoš. Za svůj herecký výkon ve vedlejší roli hrobníka Olina ve filmu Díra u Hanušovic (2014) získal ocenění Český lev. Pro vydavatelství OneHotBook ztvárnil Lucase Hildebrandta v audioknize Mycelium: Jantarové oči (2014), vypravěče v Pádu Cařihradu (2014) a part Fredericka Clegga v audioknize Sběratel (2015).

JANA STRYKOVÁ (*1979)
Vystudovala činoherní herectví na DAMU, od roku 2010 je členkou souboru Divadla na Vinohradech. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Child 44) i seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět). Pro vydavatelství OneHotBook se kromě své účasti na četbě ságy Mycelium zhostila také partu Midori v audioknize Norské dřevo (2013), role Sonmi-451 v Atlasu mraků (2013), postavy Amy Dunnové ve Zmizelé (2014), ženských figur v Posledním Laponci (2014) a četby příběhu pro děti v titulu Klubíčko veselých pohádek (2015).

Zpět