Velká nostalgie a fakt masakr

U příležitosti vydání pátého dílu série MILÉNIUM jsme si o její audioknižní podobě povídali s "hlasem" celé řady Martinem Stránským a režisérkou Jitkou Škápíkovou.

7. září 2017 9:18:19


Proč se vlastně pátý díl Milénia jmenuje MUŽ, KTERÝ HLEDAL SVŮJ STÍN (v originále THE GIRL WHO TAKES AN EYE FOR AN EYE)?

Jitka Škápíková: Český název se váže k jedné z hlavních linek příběhu, k vyšetřování, které Lisbeth iniciuje, protože na něj narazila při pátrání po své minulosti. Anglický název vychází z druhé hlavní dějové linky, která vypráví příběh nespravedlivě obviněné dívky – anebo možná ne… Výklad může být různý, možná je tou dívkou, která se mstí v duchu Chamurappiho zákoníku, sama Lisbeth?

Co vám na tomto díle Milénia přišlo nejzajímavější?

Martin Stránský: Jak se dokázal vypořádat s – v podstatě – absencí dialogu, pro mě dvou hlavních postav Mikaela a Lisbeth.

Jitka Škápíková: Téma hledání vztahu dvou sourozenců, který byl přerván vinou vnějších vlivů.

Na co se mohou posluchači těšit a co je nejvíc překvapí?

Jitka Škápíková: Těšit se mohou na rozplétání komplikovaného příběhu z dávné minulosti protagonistů, jak už jsme v Miléniu zvyklí.

Martin Stránský: Řekl bych, že hlavní zápletka může působit trošku vykonstruovaně. Ale s jistou mírou nadsázky je v podstatě reálná. Možná to posluchače překvapí, ale to by se prostě mohlo stát…

Které pasáže vás nejvíc bavilo vyprávět?

Martin Stránský: To se dá jen těžce specifikovat, ale vždycky mě hrát – v uvozovkách – vraždící monstrum. (směje se)

Co pro vás naopak bylo nejobtížnější?

Martin Stránský: Asi tradičně Holger Palmgren. Jeho postava měla v prvním románu série mrtvici, která ho dost poznamenala, takže je vždycky otázka, jak si poradit s jeho projevem. 

Vnímáte nějakou změnu v tom, jak jsou charakterizovány hlavní postavy, když už o nich nepíše Larsson, ale Lagercrantz? 

Jitka Škápíková: Obě hlavní postavy, Lisbeth i Mikael, se dost proměnily během všech pěti dílů. Mikael výrazně redukoval své sexuální partnerky a Lisbeth je tu a tam schopná se někomu otevřít. 

Martin Stránský: Nemyslím si, že jsou jiní, je to pořád jako setkání se ‘starými známými’, jen bych řekl, že se lehce obrousili. Lisbeth už není tolik podivínská jako předtím a Mikael už taky není takový seladon jako dřív. Někdy mi ta zvláštní výjimečnost trošku chybí…

Co vás v příběhu nejvíc zasáhlo?

Martin Stránský: Nejspíš asi, jestli ten základ je skutečně reálný, ty experimenty na dvojčatech. Pokud se tohle někdy někde dělo, tak je to fakt masakr…

Co pro vás série Milénium znamená? 

Jitka Škápíková: K Miléniu všichni přistupujeme s pořádnou dávkou nostalgie, protože jeho první díl odstartoval naši vzájemnou spolupráci, jak s Martinem Stránským, který při natáčení – nejen tohoto titulu – prokázal svůj mimořádný talent a nevídanou profesionalitu, tak i s vydavatelstvím OneHotBook, v jehož produkci od té doby vznikla řada titulů, které stály za to. Je zajímavé, ohlédnout se zpět a vidět, kam jsme se za těch pár let posunuli. 

Kdybyste se potkali s Lisbeth nebo Mikaelem, na co byste se jich zeptali?

Martin Stránský: Kdy už konečně začnou mluvit česky?!

Martin Stránský (*1970)
Po studiích na DAMU nastoupil do stálého angažmá v Divadle Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde je dosud členem souboru, v roce 2004 hostoval v Národním divadle v Brně a účinkoval v komponovaném pořadu Martina Hilského uvedeném v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě, kde se pak roku 2008 představil jako Jago v Othellovi. V současnosti je hostem také v pražském Divadle pod Palmovkou (inscenace Králova řeč). Pravidelně se objevuje v televizních seriálech jako Ulice, Kriminálka Anděl, Místo nahoře, Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě 2, Doktoři z Počátků, Četníci z Luhačovic a ve filmech, např. Pravidla lži, Hrobník, Habermannův mlýn, Ženy, které nenávidí muže, Occamova břitva, Intimity, Lída Baarová… Je jedním z nejlepších současných dabérů – získal Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský výkon v dabingu a Cenu diváků za dabování titulní postavy doktora Gregoryho House v seriálu Dr. House. Byl také oceněn Zvláštní cenou AVA za přínos v oblasti audioknih. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: trilogie Milénium (2011–2012), Atlas mraků (2013), Globální samoobsluha (2014), Dívka v pavoučí síti (2015), Muž, který hledal svůj stín (2017).

Jitka Škápíková (*1967)
Studovala herectví na JAMU v Brně, poté strávila čtyři roky v tehdejším Státním divadle v Brně jako sólistka zpěvohry. Po revoluci se vrátila na akademii, kde ukončila studium herectví a navázala studiem oboru Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Po promoci nastoupila do Českého rozhlasu v Praze, kde byla až do roku 2010 zaměstnána jako dramaturg a redaktor. Od roku 2011 zaujímá stěžejní část její tvorby režie audioknih pro vydavatelství OneHotBook, se kterým poprvé spolupracovala na audioknize Muži, kteří nenávidí ženy a následně na mnoha dalších. Je autorkou několika desítek adaptací i původních her pro děti i dospělé a bezpočtu rozhlasových dokumentů, za které obdržela řadu cen v celostátních i mezinárodních soutěžích. Spolupracuje též s Českou televizí, píše scénáře divadelních inscenací a vydala rovněž několik knih.

Zpět