Večer na téma PODVOLENÍ

Zaujal vás námět románu PODVOLENÍ Michela Houellebecqa? Pak nemůžete v úterý 19. 1. 2016 chybět od 18. hodin v pražském Café Ponrepo, kde mu bude věnován celý večer.

15. ledna 2016 15:59:51

 

Francie, rok 2022. V prezidentských volbách vítězí kandidát strany zvané Muslimské bratrství, které ostatní partaje podpoří, aby se prezidentkou nestala šéfka extrémně pravicové Národní fronty. Muslimská vláda za svou prioritu považuje pouze školství a vzdělávání, protože jde o základ, díky němuž lze dosáhnout absolutní proměny společnosti, jejímž základním kamenem se znovu stane rodina a patriarchát. Celou situaci sarkasticky glosuje mizantropický akademik zmítající se v krizi z nedostatku pocitu smysluplnosti existence.

Román PODVOLENÍ vzbudil rozjitřené emoce už kvůli svým východiskům, přestože jej lze vykládat mnoha způsoby - což rozhodně povzbuzuje diskusi. Také nás zaujala jeho mnohovrstevnatost a proto jsme se rozhodli pro audioknižní zpracování, jak uvedl i Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook: „Michel Houellebecq provokuje, ale inteligentně, s nadhledem, s typickým sarkasmem, fantazií i erudicí a je u toho všeho navíc velmi vtipný. Pro mě je to neodolatelně svůdná kombinace, text, který pro nás bylo nezbytné pomocí mluveného slova obohatit o další rozměr. Slyšet takové dílo ve formě pečlivě nastudované audioknihy ještě více podněcuje fantazii a uvolňuje prostor pro přemýšlení nad sebou samým a naším světem.“ A dodal: „Nakonec, proč je román považován za tak kontroverzní? Snad proto, že prezidentský kandidát Muslimského bratrstva převezme prezidentský úřad Francie čistě demokratickou cestou pomocí svobodných voleb? Nebo tím, že k podmanění slábnoucí kultury, jejíž kořeny jsou průběžně samovolně vyvracovány, vlastně není potřeba agrese, jíž se všichni tak bojí? Neobžalovává Východ, nýbrž naši vlastní pohodlnost a povrchnost.“ 

Pokud byste rádi audioknihu či knihu prodiskutovali nejen s Martinem Pilařem z OneHotBook, ale i s překladatelem Alanem Beguivinem, šéfredaktorem nakladatelství Odeon Jindřichem Jůzlem a literárním kritikem Janem M. Helleremnemůžete v úterý 19. ledna od 18. hodin chybět v Café Ponrepo (Bartolomějská 11, Praha 1), kde bude tématu věnován celý večer. 

Ukázku z textu přečte herec Igor Bareš, který je rovněž vypravěčem audioknihy, jež bude v průběhu akce k dostání s 25% slevou

Během besedy budete moci svlažit hrdlo nápoji zdarma (vodou i vínem) a připojit se na Wifi.

Zpět