Švédský stůl Letní filmové školy

Na festivalu Letní filmová škola můžete letos doplnit nejen své „filmové vzdělání“, ale i to audioknižní.

26. července 2017 11:24:02

 

Pokud znáte Letní filmovou školu v Uherském Hradišti, zvanou také „filmovka“ nebo zkratkou LFŠ, asi není třeba dodávat nic dalšího. Jestli se však s tímto termínem (přezdívkou, zkratkou) setkáváte poprvé, vězte, že jste dosud možná přicházeli o podstatný kulturní zážitek. A to zejména, máte-li rádi nejen audioknihy, ale také kinematografii. LFŠ je totiž festival, který se koná už po třiačtyřicáté a nabízí jedinečnou možnost vidět na stříbrném plátně v kině filmy, které jinde neuvidíte, a ještě o nich můžete díky předmluvám filmových vědců či publicistů a setkáním s jejich tvůrci zajímavě přemýšlet. Letošní téma neboli FOKUS se soustředí na švédský film a k vidění budou třeba švédské němé filmy (s živou hudbou), detektivky (bude i Lisbeth a Wallander), snímky místních osobitých leč mainstreamem přehlížených tvůrců a díla zabývající se sociální tématikou (a ano, budou i Bergmanovy filmy).

Ale možná jste si na plakátech všimli i motivu švédského stolu, který naznačuje, že si z nabídky vybere každý, i ten, pro něhož záležitosti švédské provenience nejsou tak zásadní. Zvolitsi můžete mezi sci-fi či příběhy inspirovanými hraním počítačových her a virtuálním prostředím, nebo se naopak zkuste vydat do malebných zákoutí panských sídel britského heritage filmu. Bát se můžete u různých podob českého hororu, či se nechat skutečně šokovat násilím v počinech New French Extremity. Fajšmekři využijí šance se kochat Tarkovského retrospektivou. Nebo si lze prostě užívat novinky ze světových festivalů, ze zemí visegrádské čtyřky nebo z budoucí distribuce ačfk. Chybět nebude ani odbornější program pro vážnější zájemce: návštěvníci se mohou zúčastnit až 11 lekcí filmu, které kromě českých a slovenských hvězd (Magda Vášáryová, Jan Hřebejk nebo Jan Svěrák) povedou i zahraniční hosté (Daniel Bergman, Angela Schanelecová, Tarik Saleh, Philippe Grandrieux a další). Ředitel filmového festivalu v San Francisku Robert Byrne představí úskalí restaurování němých filmů a jejich záchranu na filmovém pásu, hosté z NFA naopak prozradí, kam a jak se dají do světa jedniček a nul ukládat veškerá obrazová a zvuková data, které lidstvo produkuje. A švédský filmový expert Jan Holmberg potom v exkluzivní sérii 4 přednášek poodhalí celé dějiny švédského filmu. 

Kdo bude zcela znaven filmem, může si užít divadlo nebo jeden z mnoha koncertů, třeba Vojtěcha Dyka a B-Side Band, Bonuse & Mary C, Tata Bojs a mnohé další… Anebo se někam v klidu na chvíli uvelebit a poslechnout si audioknihu – protože každý, kdo si koupil takzvanou včasnou akreditaci získal jako bonus výběr jedné ze tří švédských audioknih zdarma ke stažení z portálu Audiolibrix. A jestli jste se akreditovali až „pozdě“? Nevadí – ve svém akreditačním balíčku, který dostanete při příjezdu, najdete jednu pohlednici z kolekce deseti pohledů s autorskými vizuály našich audioknih, na jejichž zadní straně na vás čeká 30% sleva na naše tituly. Tak hurá na LFŠ!

Zpět