Severský filmový podzim se severskými audioknihami

K severskému podzimu patří už tradičně stejnojmenný filmový festival, ale my měli pocit, že by u toho neměly chybět ani severské audioknihy!

6. listopadu 2017 17:58:39


Vzhledem k tomu, jak máme rádi severskou literaturu a audioknihy, nelze se nám divit, že máme slabost i pro skandinávskou kinematografii. Nemohli jsme tedy odolat, zvlášť když Severský filmový klub pořádá tradiční přehlídku kinematografie severských a pobaltských států již poosmé. Letošní festival divákům nabídne 24 snímků ze 7 severských zemí. Přehlídka začíná 9. 11. v pražském kině Lucerna a pokračuje v městech Brno, Hodonín, Hradec Králové, Jablonné nad Orlicí, Jičín, Jeseník, Kutná Hora, Liberec, Ostrava, Polička, Třebušín, Ústí nad Labem, Veselí nad Moravou a Zlín. A všem příznivcům severské nálady jsme se rozhodli podzim zpestřit i tím, že mohou během festivalu naše audioknihy vyhrát a nebo je pořídit s 20% slevou.
 
V severské kinematografii je natáčení filmů dle motivů knižní předlohy poměrně časté. Severský filmový klub již do kina přinesl divákům například tituly Porodní bába (Katja Kettu - kdo ještě neslyšel audioknihu, měl by to dohnat), Beatles (Lars Saabye Christensen), Poslední kšeft (Ingvar Ambjørnsen), Lovci hlav (Jo Nesbø - a rozhodně stojí za to i černohumorná audiokniha) a další. V letech 2015 a 2016 podporovaly festivaly Severský filmový podzim i Severská filmová zima kampaň #ReadNordic, která byla zaměřena na propagaci severské literatury a vyvrcholila na Světu knihy 2016. Spisovatel Erlend Loe tehdy festival v Praze zahajoval před projekcí snímku Uchvácen ženou.
 
Slavnostní zahájení Severského filmového podzimu proběhne ve čtvrtek 9. 11. 2017 v 18 hodin v kině Lucerna a bude spojeno s projekcí dánského dramatu Kráčej se mnou. Film vypráví příběh Thomase, který byl během mise v Afghánistánu těžce zraněn a navzdory ztrátě obou dolních končetin se zoufale touží vrátit zpět do boje. V rehabilitačním centru se setkává se Sofií, baletkou Dánského královského baletu. Léčba podle Thomase nepostupuje dostatečně rychle, přijímá tedy Sofiinu nabídku pomoci s intenzivnějším rehabilitačním plánem. Festival zahájí pan Ole Frijs-Madsen, velvyslanec Dánského království v České Republice. 
 
Mezi další snímky z dánské dílny, která letos nabízí nejvíce novinek, patří válečné drama Ptáci nad průlivem režiséra Nicola Donata. Snímek pojednává o cestě židovské rodiny, která se roku 1943 pokouší uprchnout z Dánska do Švédska, aby se zachránila před deportací do koncentračního tábora. Celovečerní debut o dvou dívkách z nefunkční rodiny hledajících rodičovskou lásku režiséra a scénáristy Renného Frelle Petersena Život pod psa byl na Mezinárodním festivalu v Seattlu nominován na hlavní cenu v kategorii začínajících režisérů. Pozornosti diváků by rozhodně nemělo uniknout drama Ten den přijde. Příběh založený na skutečných událostech se odehrává v šedesátých letech minulého století. Do dětského domova v Gudbjergu přicházejí na dobu, než se jejich matka vyléčí z vážné nemoci, bratři Elmer a Erik. Z týdnů se stávají měsíce, z měsíců roky a chlapci si uvědomují trpkou skutečnost, že k přežití v těžkých podmínkách, kterým panuje násilná autorita ředitele ústavu (Lars Mikkelsen), se musí stát duchy, kterých si nikdo nevšímá. A právě mladší z bratrů, kterému se daří díky inteligenci převyšující ostatní děti zvládat těžký život v ústavu lépe, se jednoho dne rozhodne svému osudu postavit.
 
Švédsko je zastoupeno komediálním dramatem Deník darebáka režiséra Ivicy Zubaka o malém zlodějíčkovi Metinovi, jehož tajný deník se nešťastnou náhodou dostane do rukou nakladateli. Metin má najednou plné ruce práce s tím, aby zabránil knižnímu vydání zápisků, ve kterých podrobně popisuje své kriminální aktivity. Dostatek severského humoru zajistí komedie Kyselé Vánoce. Příběh, ve kterém Simon a Oscar chtějí oznámit svým rodinám, že čekají dítě se svou společnou přítelkyní. A kdy je na to nejlepší čas? No přece o Vánocích. 
 
Norská komedie Staying Alive o okouzlující Marianne, které se život zhroutí poté, co odhalí partnerovu nevěru a za pomoci svérázné kamarádky si opět začíná užívat života, byla na Mezinárodním festivalu v Trondheimu nominována na cenu za nejlepší originální scénář.  Norskou tvorbu dále zastupuje road movie Než začne padat sníh o cestě z východu na západ, kde kvůli záchraně rodinné cti hledá Siyar z Kurdistánu svou sestru, která utekla před domluveným sňatkem. V zimě 2015 uvedl Ole Giæver na našem festivalu českou premiéru filmu Proti přírodě. Ve svém novém filmu Z balkonu řeší existenciální otázky, uvažuje o výchově a zve k nahlédnutí do svého života.  
 
Z pobaltské kinematografie vybíráme estonskou retro komedii Hrdinové o útěku tří mladíků ze sovětského Estonska za pohodlnějším životem ve Švédsku a také estonský remake dánského hitu Třídní sraz po estonsku. Litevská Výletnice je příběhem desetileté dívky, která unikla z deportačního vlaku a vydává se na 6000 km cestu ze Sibiře zpět domů do rodné Litvy.
 
A co ty audioknihy? Když budet pozorně sledovat Facebook a stránky Severského filmového podzimu, jistě vás nemine některá ze soutěží jak o lístky, tak o audioknihy ze severské kolekce dle vlastního výběru, pokud navíc dorazíte na filmy do kina, bude se o naše severské tituly soutěžit i tam. A kdo nic nevyhraje, nemusí zoufat. Stačí nám poslat důkaz, že jste se letos festivalu zúčastnili (považujeme za něj třeba lístek do kina - stačí klidně na fotce z mobilu) a my vám pošleme slevu 20 % na kteroukoli z našich severských audioknih ke stažení z portálu Audiolibrix.cz.
 
Více informací na www.sfklub.cz
Zpět