Poslouchat vlastní text...

Jak se zážitek z audioknižní verze románu TICHÉ ROKY zamlouval jeho autorce?

23. dubna 2019 9:44:34


Román TICHÉ ROKY Aleny Mornštajnové vychází zároveň jako kniha i coby audiokniha. Co nám o svých dojmech z audioknižní verze prozradila sama spisovatelka?

"K práci na knize patří i korektury. Autor je odsouzen číst svou knihu stále dokola a snažit se za pomoci redaktora vyhledat a odstranit veškeré nedokonalosti a případné nesrovnalosti. Když šly Tiché roky konečně do tiskárny, ulevilo se mi a měla jsem pocit, že znám text knihy nazpaměť.
Zároveň s knihou tentokrát vychází i audiokniha. Jakmile byla načtena, vydavatelství mě požádalo, abych si Tiché roky poslechla a zhodnotila, jak se mi zpracování líbí. Moje první myšlenka byla: Zase? Mám poslouchat text, který jsem sama napsala a který znám skoro zpaměti?
A pak jsem si pustila prolog, první kapitolu a druhou… a hlasy interpretů mě vtáhly do děje a okouzlily natolik, že jsem si audioknihu poslechla celou.
Klára Suchá dodala Bohdaně křehkost a zranitelnost, stala se jejím vnitřním hlasem a naprosto přesně vystihla pocity, které jsem dívce přisoudila. Miroslav Hanuš v roli vševědoucího vypravěče dokázal v každé větě rozpoznat to správné slovo, na které je třeba položit důraz, aby posluchač pochopil Svatoplukovy prožitky a motivace. Oba hlasy k sobě ladí, doplňují se a vyvolávají potřebu poslouchat dál. Oběma interpretům děkuji, že postavám Tichých roků vtiskli duši."

 


ALENA MORNŠTAJNOVÁ (* 1963)
Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní žije ve Valašském Meziříčí a věnuje se převážně psaní. Debutovala knihou Slepá mapa (Host, 2013), druhá próza Hotýlek vyšla dva roky poté (Host, 2015), jako audiokniha pak v roce 2018. Vzhledem k pozitivním ohlasům na svůj třetí román Hana (Host, 2017, OneHotBook, 2018) od čtenářů i kritiky se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých spisovatelek. Román Hana se překládá do deseti cizích jazyků a získal řadu ocenění — mimo jiné obdržel Cenu Česká kniha 2018 a stal se Knihou roku 2017 portálu Databáze knih. Její zatí poslední román Tiché roky  vyšel současně v knižní i audioknižní verzi (Host / OneHotBook, 2019).

Zpět