Nic lepšího člověk nevymyslel

Naše oblíbená herečka Jana Stryková si po spoustě rolí a partů konečně střihla celou audioknihu, která má nakročeno na sérii. Jak se jí zamlouvalo ve SLUNEČNÍ BOUŘI?

12. dubna 2016 18:29:08

 

Pro vydavatelství OneHotBook už jste "načetla" spoustu titulů, ale vždy šlo o nahrávky vícehlasé, kde jste měla určitou roli nebo četla jen část. Jaké je mít konečně celou audioknihu sama pro sebe?                                    

Velká zodpovědnost, ale hlavně radost! Moc mě těší, že moje “první celá audiokniha” je právě tato. Sluneční bouři bych se nebála doporučit i náročnějším čtenářům či posluchačům. Je to velmi dobře napsaná detektivka, od které se při čtení jen těžko odtrhnete. 

Jak se vám tahle severská detektivka z odlehlého kraje, kde "hlavní roli hrají ženy" líbila?

Jak už jsem předeslala, myslím, že je to výjimečná kniha. Napínavá, seversky ponurá, místy dokonce velmi specificky vtipná. Ironická. Možná i proto, že ji napsala žena, tak trochu o ženách, je mi velmi blízká. 

Jak se vám zamlouvala postava Rebecky Martinssonové? Byla vám něčím blízká, máte třeba něco společného?

Myslím, že Rebecka je takovým prototypem dnešních třicátnic. Velmi inteligentní a samostatná žena žijící jen svou prací, ale ve skrytu duše toužící po teplu domova. Bylo by divné, kdyby alespoň některé její vlastnosti s mojí maličkostí nerezonovaly. Naštěstí od ní už mám ale rodinu, tak alespoň některé její problémy už řešit nemusím. 

Jak jste si poradila se švédským názvoslovím? Dělala vám výslovnost problémy, nebo jste po Myceliu už otrkaná?

Výslovnost je pro mě vždycky oříškem a to zejména na začátku čtení, to jsem mnohdy sama překvapená, co ze mě vypadne (smích). Naštěstí se kromě vlastních jmen v románu švédština téměř nevyskytuje.

Jak jste se na čtení ve studiu připravovala?

Samozřejmě jsem si knihu přečetla a to doslova jedním dechem! S režisérkou Jitkou Škápíkovou jsem měla to štěstí spolupracovat již v minulosti, takže jsem před natáčením měla jistotu, že mě nenechá příliš tápat a společně najdeme způsob, jakým knížku co nejlépe interpretovat.

V románu se vraždí v náboženské komunitě, jejíchž problémů se zločiny týkají. Jaký máte vztah k víře a náboženství vy?

I přes veškerou a  mnohdy velmi oprávněnou kritiku všech církví a náboženství, se považuju za člověka věřícího. Ač se k žádné církvi přímo nehlásím. Víra nás možná nespasí, ale nic lepšího člověk zatím nevymyslel.

Jana Stryková (* 1979)
Vystudovala činoherní herectví na pražské DAMU. První stálé angažmá získala v letech 2003/2004 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, poté byla postupně členkou tří pražských divadel. Od roku 2013 je na volné noze a spolupracuje s řadou pražských scén. Natočila několik filmů (např. Zakázané uvolnění, Dítě číslo 44, Případ Andrey S.) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu.
Dále účinkovala v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Norské dřevo (2013), Atlas mraků (2013), Zmizelá (2014), Poslední Laponec (2014), Mycelium I: Jantarové oči (2014), Mycelium II: Led pod kůží (2015), Klubíčko veselých pohádek (2015), Paní Hemingwayová (2016).

 

Zpět