Nejnáročnější bylo troufnout si

Novou rošťácky mladistvou verzi vtipného vyprávění BYLO NÁS PĚT si vzal na triko Jan Zadražil. Jak si četbu užíval a díky čemu si na ni troufnul?

27. února 2017 11:25:17

 

Jaký máte vztah k Poláčkově knize BYLO NÁS PĚT?

Je to v naší rodině kultovní záležitost, především díky poslechu nahrávky s Františkem Filipovským a taktéž verze, kterou namluvil Arnošt Goldflam.

BYLO NÁS PĚT je dílo specifické vypravěčem a jeho jazykem. Jak se vám to četlo jako interpretovi audioknihy?

Samotnou četbu jsem si vskutku užíval. Pan Karel Poláček mistrně pracuje s češtinou a jejími specifickými odstíny, kniha "letí" dopředu bez hluchého  místa. Vždycky mi bylo líto, že frekvence už končí, neboť mluvidla jsou unavena a těšil se na další den, až budeme moci pokračovat. K tomu pocitu bezesporu přispíval i fakt, že jsem se ve studiu potkával s Jitkou a Karolínou Škápíkovými coby režisérkou a zvukařkou. Obě dámy mi byly velkou oporou v mých nejistotách a přiznávám, že bez nich bych si asi na tak vysoko nasazenou laťku, jako navázat na mistrovství pana Filipovského a Goldflama, nikdy netroufl.

Vzhledem k tomu, že je příběh nazírán dětskýma očima, je vnímán jako kniha pro děti, ale mají jej rádi i dospělí. Jak to vnímáte vy?

Přiznávám, že v dětství - ač jsem byl už tehdy vášnivý čtenář - jsem knížku nikdy nedočetl až do konce. Poslední část, kdy Péťa Bajza v horečkách blouzní a propadá se do prazvláštních snů, mi jako dítěti připadala složitá a jaksi méně záživná. Teprve jako dospělý, respektive až jako rodič, jsem si uvědomil, jak přesně a citlivě dokázal autor do příběhu zabudovat tu tíhu dospělosti, naší touhu vrátit se k bezstarostnosti dětství, i tu bezmocnou hrůzu rodiče, když stojí nad svým nemocným dítětem, nedokáže mu pomoci a může jen doufat ve šťastný konec. 

Co bylo na celé četbě nejnáročnější?

Nejnáročnější bylo troufnout si na to.

Jak se vám spolupracovalo s režisérkou Jitkou Škápíkovou?   

S Jitkou se mi vždy spolupracuje více než dobře. Tentokrát v tom ale bylo, v nejlepším slova smyslu, až jakési spiklenectví. Už od první chvíle, kdy tuto "bláznivou" ideu nadnesla, až po každou cigárpauzu, kdy jsme se všichni společně smáli a plánovali, jak budeme pokračovat dál. Strávili jsme spolu dobrý a smysluplný čas. Za to se patří poděkovat i Martinovi Pilařovi z vydavatelství OneHotBook. Že nám tu důvěru dal a výsledek vydal. Díky, Martine!

 

Jan Zadražil (* 1975)
Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě pražských i mimopražských divadel (např. Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, Švandovo divadlo, Ta Fantastika) a dosud hostuje v dalších (Divadlo Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Divadlo v Řeznické, Divadlo Viola, Divadlo v Celetné…). Účinkoval rovněž v několika televizních filmech (Nepodepsaný knoflík, Sněžná noc, Bludičky), v seriálech (Manželská tonutí, Zdivočelá země, Rodinná pouta/Velmi křehké vztahy, Přešlapy, Cesty domů) a také v celovečerních snímcích (Vy nám taky, šéfe, Proměny, Zemský ráj to napohled, Labyrint). Hraje též v kapele Moje řeč. Dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Atlas mraků (2013), Zmizelá (2014), Game (2015), Marťan (2016).

 

Zpět