Mrazivé dějiny

Na komponovaném večeru o finském historickém románu nebudou chybět ani audioknihy PÁD CAŘIHRADU nebo TAJEMNÝ ETRUSK.

9. listopadu 2015 13:57:59

 

V úterý 10. listopadu 2015 proběhne od 18:30 hodin v Českém centru Praha (Rytířská 31) komponovaný večer s názvem Mrazivé dějiny, během něhož se návštěvníci blíže seznámí s finským historickým románem, jak klasickým, tak i současným. Tento žánr, který byl ve Finsku vždy populární a mezi¬národní úspěch zaznamenal především díky tvorbě Miky Waltariho, zažívá i v současnosti zlaté období. Zatímco Waltariho Egypťan Sinuhet stále obsazuje čelní příčky čtenářských anket, romány Sofi Oksanen či Katji Kettu sbírají nadšené ohlasy a nejrůznější ceny po celém světě.

V úvodní části večera zazní přednáška překladatelky a spisovatelky Markéty Hejkalové na poněkud netradiční, ale v dnešní době více než aktuální téma Waltari a islám. „O islámu píše Waltari v několika historických románech z tzv. tureckého období – Temném andělovi, Pádu Cařihradu a v dvojdílném románu Krvavá lázeň a Šťastná hvězda. Víc než islám jako náboženství autora ale zajímal exotický svět islámu. Osmanská říše se Waltariho hrdinům na první pohled jeví jako ráj, jednolitý svět pevných hodnot je protikladem znesvářené poválečné Evropy. Pod lákavým povrchem se ale postupně rozkrývá krutý totalitní systém,“ poodhaluje Markéta Hejkalová. 
Na přednášku naváže moderovaná beseda s překladateli (nejen) historických románů Vladimírem Piskořem a Jitkou Hanušovou, kterou povede Lenka Fárová. Přednáška se zaměří na kritické okamžiky finských dějin, jejich zobrazení v současné literatuře i poučení z těchto událostí, které nám romány zprostředkovávají. Řeč bude především o válečných zkušenostech ve 20. století – občanské válce roku 1918, kterou literárně zpracovala Leena Lander v románu Rozkaz, a druhé světové válce, do jejíž poslední finské kapitoly, tzv. laponské války, je situován román Porodní bába Katji Kettu.
Večer zpříjemní finské občerstvení, zazní úryvky z nejnovějších audioknih PÁD CAŘIHRADU i TAJEMNÝ ETRUSK a budou promítnuty ukázky z moderních filmových adaptací. Výňatky z prezentovaných knih přečte herečka Dana Černá, která ztvárnila hlavní ženskou roli v audio dramatizaci knihy TAJEMNÝ ETRUSK, ale znáte ji také coby vypravěčku audioknihy RYBÍ KREV. Akci pořádá Skandinávský dům, Finské velvyslanectví v Praze a České centrum Praha ve spolupráci s vydavatelstvím audioknih OneHotBook. Na akci tedy nebudeme chybět ani my a kdo bude mít zájem, bude si od nás moci zakoupit "finské" i jiné severské audioknihy se slevou 25 %.
 

 

Zpět