TO je nejlepší! A my získali 5 ocenění Audiokniha roku 2017

Radujeme se, veselíme se a doufáme, že naši posluchači s námi. Pro ně to totiž děláme především, takže věříme, že naše vítězné tituly, které získaly cenu AUDIOKNIHA ROKU 2017, ocení hlavně oni.

4. května 2018 11:14:53


Když nastal den vyhlášení cen Audiokniha roku 2017 udělovaných porotou pod záštitou Asociace vydavatelů audioknih (AVA) nejlepším titulům loňského roku, jako každý rok jsme trochu tajili dech a doufali, že "něco" vyhrajeme. Každoročně přece jenom obhájíme alespoň 2 ocenění a audioknihy se snažíme dělat, jak nejlépe umíme. Když nás však moderátor Tomáš Hanák znovu a znovu vyvolával na pódium, naše radostné překvapení neznalo mezí... Nakonec jsme totiž získali hned 5 ocenění včetně ceny nejprestižnější nazvané neskromně ABSOLUTNÍ VÍTĚZ, jíž byla ověnčena audiokniha TO.

 

Stejně jako v předchozím ročníku i letos rozhodla o nejlepším audioknižním obalu v kategorii Nejlepší obal asociace Syba, mj. vyhlašovatel soutěže Obal roku. Získala ho výpravná audiokniha Nekonečný příběh od Michaela Endeho s původními ilustracemi zhotovenými přímo pro zvukovou verzi výtvarníkem Přemkem Ponáhlým, přičemž grafickou koncepci zpracoval náš "dvorní" grafik Jindřich Loučka. Příběh o říši Fantázie známý i z filmových adaptací vypráví Jan Vlasák.

 

V kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež zvítězil titul Knihy džunglí, který režírovala Jitka Škápíková, jež příběhy napsané Rudyardem Kiplingem v 19. století pro současné děti citlivě upravila pro současné děti. Podílelo se na něm sedm herců ‒ vyprávění sestává z povídek, přičemž Mauglí (Jan Zadražil) je hlavním hrdinou více než poloviny z nich, další dotvářejí obraz džungle i jejích obyvatel a ukazují osudy jednotlivých zvířat v podání herců jako David Novotný, Marek Lambora, Igor Bareš, Jan Vlasák, Marek Holý a Jaromír Nosek. Audioknihu opatřilo původními ilustracemi duo Tomski&Polanski

 

V kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba získala prvenství nově interpretovaná detektivní klasika od Agathy Christie Vražda v Orient expresu, jíž barvitě vypráví herec Lukáš Hlavica, nominovaný také v kategorii Nejlepší interpret. „Byla to velká radost spolupracovat a natáčet s Lukášem Hlavicou, který je sám režisér. Potkali se tedy dva režiséři, obě ega se trošku uskromnila, a ten výsledek za to stojí. Měl jsem převahu alespoň v tom, že Lukáš neovládá francouzštinu, takže tam dal na mě ve všem a zbytek byl ten úžasný kompromis, kdy máte interpreta, který je řemeslně dokonalý a v mluveném slově je doma, a řešíme jen tempo a výraz,“ líčil na pódiu režisér audioknihy Michal Bureš

 

V kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba i v kategorii Absolutní vítěz exceloval velkolepý audioknižní projekt TO, rozsáhlý román Stephena Kinga, jehož audio adaptace v podání sedmi interpretů vyšla v dosud neslýchaném rozsahu přes 50 hodin vícehlasé nahrávky v režii Hynka Pekárka. Aby se nesmírně propracovaný, ale obsáhlý a spletitý příběh dobře poslouchal, zhostilo se četby hned několik interpretů, kteří si mezi sebou rozdělili party členů Klubu smolařů (Jan Vondráček, David Novotný, Jitka Ježková, Jan Zadražil, Michal Zelenka, Vasil Fridrich) a části zprostředkované vypravěčem (Pavel Soukup). „Jedná se o jedinečný projekt nejen délkou, ale i obsazením a zpracováním – sedmihlasé pojetí v rámci zachování celé délky románu je ve světovém kontextu opravdu unikátní, ale chtěli jsme posluchačům dodat skutečně nezapomenutelný zážitek,“ uvedl při přebírání ceny ředitel vydavatelství OneHotBook Martin Pilař.
 

My moc děkujeme porotcům, ale především vám, našich posluchačům a doufáme, že se vám naše audioknihy budou líbit, ať už nějakou tu cenu získají, nebo se na ně třeba vavřínů nedostane. Všechny je totiž děláme s láskou a jak nejlépe dovedeme.

Zpět