Forma musí podpořit obsah

Herec Igor Bareš se chopil už pátého dílu série o oddělení Q. Čím se audiokniha MARCO liší od předchozích adler-olsenovek a jak si interpret poradil s akčními scénami?

24. dubna 2017 14:48:57

 

Čím se liší Marco od předchozích dílů série o oddělení Q?

Pátá detektivka Jussiho Adlera-Olsena je podle mě trochu jiná než ty předchozí. V nich se řešily poměrně neobvyklé situace, kriminální případy, které se běžně nestávají. Zápletka pátého dílu série není tak komplikovaná, ale o to víc je akční. Nechybí v ní různé honičky, rvačky a podobně.

Co pro vás práce na této audioknižní sérii znamená?

Mám vždycky radost, že jsem k tomuto projektu byl přizván, protože si díky tomu mohu přečíst knihy, na které by mi jinak nezbyl čas. Sám se čtenářsky obvykle pouštím spíš do kratších formátů jako jsou novely a povídky, ale na pět set a víc stran bych asi nenašel prostor. Takže mě těší, že jsem se díky audioknihám mohl s tvorbou autora setkat.

Jak jste zmínil, v příběhu je hodně dynamických pasáží. Jak interpretačně pojímáte akční scény?

Musíte mít samozřejmě přesnou techniku, ale nesmí to být na úkor tempa. Forma musí podpořit obsah, což se mi snad daří. Tempo-rytmus je v divadelním představení nebo při četbě audioknih vůbec důležitá věc. Posluchač či divák se nesmí nudit. Nemůžu číst monotónním způsobem, textu je třeba napomoct. Člověk se musí vcítit do situace, díky čemuž se správný projev vlastně dostaví sám.

Kromě případů se v Adler-Olsenových knihách rozvíjí i osobní linka detektiva Carla Mørcka. Jak se jeho postava posunula v dalším díle? 

Nechci příliš prozrazovat, co se stane s jeho ochrnutým parťákem Hardym, se kterým Carl bydlí, ale tam určitý posun nastal. Do života Carla Mørcka také vstoupí jistá dáma, Carl se dokonce rozhoduje mezi dvěma ženami. Nechybí ani náznaky, proč je jeho parťák Asad je v Dánsku, když pochází z Blízkého východu. Dojde též k výměně nadřízeného – Marcus Jacobsen odchází a na jeho místo mastoupí Lars Bjørn, se kterým má Mørck určitý osobní problém. Lars Bjørn s sebou totiž přivede mladého snaživého studenta kriminalistiky, jehož vlastně přidělí na oddělení Q, kde se nováček sblíží s Rose, což se Carlovi nijak zvlášť nezamlouvá. 

Tahle audiokniha je zajímavá i svým až dickensovským prostředím. Jak se vám líbil samotný příběh?
Marco je opravdu takový dickensovský hrdina, dospívající kluk, který je konfrontován s tvrdou realitou skutečného života dospělých. Tyhle zkušenosti se na něm samozřejmě podepíšou, je nucen si projít pernými zkouškami, trošku peklem, ale pořád v něm zůstává touha v Dánsku setrvat. Je přistěhovalcem, ale chce zůstat, přizpůsobit se a začít žít normální život.

 

IGOR BAREŠ (*1966)
Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal nejprve členem činohry Mahenova divadla a poté působil v souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 byl na volné noze, v letech 2005-2016 byl členem souboru Národního divadla v Praze a od 2016 hraje v ansámblu Divadla Na Vinohradech. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v mnoha televizních inscenacích i seriálech: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu. Kromě série o oddělení Q dále účinkoval v audioknihách vydavatelství OneHotBook: Nemesis (2013), Nebezpečné známosti (2014), Poslední Laponec (2014), Klubíčko veselých pohádek (2015), Chatrč (2015), Podvolení (2015), Knihy džunglí (2017).

 

Zpět