Ceny AUDIOKNIHA ROKU 2018 ovládl TERROR

Máme velkou radost, že naše tituly obhájily své místo v každoročním audioknižním klání a obdržely celkem 5 ocenění včetně ceny nejprestižnější.

25. dubna 2019 13:11:14


Ve středu 24. dubna 2019 odpoledne byly vyhlášeny ceny Audiokniha roku 2018 udělované porotou pod záštitou Asociace vydavatelů audioknih (AVA) nejlepším titulům předcházejícího roku. Slavnostní vyhlášení vítězů již šestého ročníku proběhlo v pražském kině Atlas a programem provedl moderátor Jan Kovařík. Vydavatelství OneHotBook získalo letos nejvíce nominací, měli jsme tedy mnoho želízek v ohni a byli jsme hodně napnutí – nakonec jsme obdrželi celkem 5 ocenění včetně "hlavní"ceny ABSOLUTNÍ VÍTĚZ.
 

O nejlepších audioknihách roku 2018 rozhodovala osmnáctičlenná odborná porota, která v čele s recenzentem a popularizátorem audioknih Jakubem Horákem vybírala nominace z 94 přihlášených audioknih od 22 vydavatelů.
Jako v předchozích ročnících i letos rozhodla o nejlepším audioknižním obalu v kategorii Nejlepší obal asociace Syba, mj. vyhlašovatel soutěže Obal roku. Získala ho výpravná audiokniha Povídání o pejskovi a kočičce, v níž oblíbené pohádky dvou titulních postav vyprávějí herci Dejvického divadla v čele s „pejskem“ Jaroslavem Pleslem, Veronikou Khek Kubařovou jako kočičkou a Ivanem Trojanem coby vypravěčem. Místo Čapkových všeobecně známých obrázků doprovodily audioknihu ilustrace výtvarného dua Tomski&Polanski, kteří svou aktuální verzi pojali jako poctu autorovi, a s jejichž obrázky konceptuálně pracoval náš "dvorní grafik" Jindřich Loučka. „Byla to naprosto výjimečná spolupráce s báječným kolektivem herců Dejvického divadla a myslím, že výsledek pobaví malé i velké posluchače,“ prohlásila o audioknize režisérka Jitka Škápíková.
Stejný titul zabodoval i v kategorii Nejlepší zvukový design, který uděluje speciální porota, jíž zaštiťuje Fakulta zvukové tvorby HAMU. Cenu převzala zvukařka Karolína Škápíková, která neskrývala své nadšení a překvapení.
 

V kategorii Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba získala prvenství audioknižní verze novely Český ráj, jejíž „rozmluvy ze sauny“ bravurně zprostředkoval Petr Čtvrtníček. „Když jsem pana Čtvrtníčka slyšel, řekl jsem si: Jo, jo, jo, ty vole, to je přesně ono! Kdyby z toho měl být snad jednou film nebo seriál, musel by jedním z těch chlapů být. Je to skvěle načtené, interpret nádherně podtrhl tragikomičnost těch mých postav. Řezal jsem se smíchy, když jsem to slyšel,“ prohlásil autor prózy Jaroslav Rudiš, jehož pocity pravděpodobně sdílela i porota.
 

V kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba i v kategorii Absolutní vítěz exceloval velkolepý, šestatřicetihodinový audioknižní projekt Terror, sugestivní román Dana Simmonse v režii Hynka Pekárka, v němž tragický příběh ztracené námořní výpravy střídavě vypráví 11 jejích účastníků, jejichž partů se zhostili Martin Stránský, Vladislav Beneš, David Novotný, Ivan Lupták, Jan Vlasák, Robert Mikluš, Petr Jeništa a další. „Je to náš zatím největší audioknižní projekt s jedenácti herci vybranými tak, aby co nejvěrněji zhmotnili představu o naturelu postav. Posluchač se ocitá mezi námořníky, nahlíží přes rameno kapitánům, asistuje u rutinní činnosti posádky, prodírá se nehostinným ledovým polem, mrzne, strádá, bojí se a vymýšlí plán na přežití,“ uvedl ředitel vydavatelství OneHotBook Martin Pilař. A režisér Hynek Pekárek jej stručně doplnil: „Je to síla!“
 
 
Jistým způsobem nás potěšilo i to, že naše audioknížky, které nedosáhly na prvenství, se k němu už blížily hodně těsně. V kategoriích jako Nejlepší interpret se na druhé místo dostal Jaroslav Plesl (Na západní frontě klid) a na třetí pozici se umístil Martin Stránský (Terror). V kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež se na druhou pozici vyšplhal titul Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema a třetí Nejlepší jednohlasou četbou se stala nahrávka Stín kapradiny. Na třetí místo se v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba dostal i náš bestseller Hana a v sekci Mluvené slovo mimo kategorie byly třetí Příběhy Staré dámy. A ve výběru za Nejlepší design byly vítězi v patách Malé ženy, které ilustrovala Maria Makeeva. Přehled všech oceněných včetně obsazení druhých a třetích míst najdete na www.audiokniharoku.cz.
 
 
Zpět