12 předsevzetí podle audioknih

Na začátku nového roku mají mnozí tendenci začít žít jinak a lépe. Vy se můžete inspirovat nebo pobavit pohledem na předsevzetí, která by „slušela“ nejen některým hrdinům našich audioknih.

9. ledna 2017 11:08:23

 

Nebudu lhát
Staré pořekadlo praví, že Všichni lžou. Právě na něj často myslí i kriminalisté, kteří v detektivkách zpovídají své podezřelé. A protože je v audioknize Praha noir hned 14 krimi povídek, lže se v ní ostošest. Lhala baronka Mautnicová, lže starý restituent, lžou muži svým manželkám, ženy svým partnerům, kamarádi parťákům, kolegové kolegům… O kolik méně by tu bylo mrtvých, kdy by se mluvila jen pravda.

 

Nebudu pít 
I když Bridget Jonesová svými předsevzetími („Budu pít méně než čtrnáct skleniček alkoholu týdně.“) naznačuje, že má možná trochu problém (holt těžký život single třicátnice), kam se hrabe na Harryho Holea. Ten, jak prozradí v audioknize Netopýr, svým notorickým alkoholismem kdysi připravil o život kolegu a po událostech, ke kterým došlo v Austrálii, nějak nemá chuť abstinovat. Nadřízení jej tedy posadí na letadlo do Bangkoku, aby ten ochlasta nepřekážel doma a v cizině se moc nešťoural do kontroverzního případu. Harry ovšem čuje něco nekalého natolik, že přestane čuchat k flašce a vrhne se do práce, protože v tomhle městě se zločinci hemží jako Švábi.

 

Budu držet dietu 
Malá Melanie není úplně spokojená se svým jménem, raději by byla nazývána Pandorou, což znamená Všemi dary obdarovaná. Taky není moc spokojená se svými chutěmi. Občas ji totiž strašně honí mlsná. Ale ty následky! Jenže jak odolat té vábivé vůni šťavnatého, čerstvého, pružného a výživného… lidského masa? Sebeovládání je v tomto případě na místě, protože by se jednoho dne nerada probrala ze žravého opojení a zjistila, že si pochutnala na své nejmilejší paní učitelce.

 

Budu víc šetřit a víc vydělávat
Mohlo by se zdát, že vlastnictví zámku z vás rázem udělá boháče. Ale on ten provoz obrovitánské chátrající budovy také není zadarmo! Když nestačí ani snaha snížit vlastní náklady na minimum, je třeba přijít s kreativním řešením, kterak utržit na chod zařízení. Kostkovi vědí: Řádně oškubat muflony! A důkladně se připravit na potenciální smrt, protože na to přece jdou nejvíc. Aristokratka na koni to spolu se svou rodinou vyzkouší všechno.

 

Nebudu se prát 
Možná vám potměšilý hlásek v hlavě občas našeptává, že není větší úlevy od života ve stresu, než dát někomu pořádně do držky. Vypustit konečně všechen ten vztek uvězněný v podvědomí, energii nahromaděnou v zatuhlých svalech, povolit tlak krve bušící do spánků, zredukovat složitost světa pouze na dvojici: já a můj protivník, já a moje pěsti. Zní to tak lákavě. Ale zkuste s ním souhlasit a brzy uvidíte, co vám bude našeptávat dál. To už bude možná daleko větší maso. Své by vám o tom mohl vyprávět jeden chlápek, který kdysi založil první Klub rváčů.

 

Budu poslouchat 
Když jste neposlušní, nejen že to pravděpodobně schytáte od rodičů, ale možná vám to dokonce vyčte i dřevěná koňská hlava, která se šklebí mezi zdobením jednopatrového domu, kolem kterého každý den chodíte. Ušklíbá se tak, jako by něco věděla... Dost si z ní užil i Péťa Bajza, který to líčí v audioknize Bylo nás pět: „Někdy jsem poslouchal, jak šeptá: Pročs nejedl dneska polévku, takovou dobrou polévku? Já vím, žes trápil zrzavého kocoura Honzu, jelikož jsi mu přidělal na tlapky ořechové skořápky a on chodil po baráku a hlučně klapal a byl z toho velice mrzutý, jak k tomu přijde? Nevíš, že cítí bolest jako ty, nedělej mu trampoty. A kdo vydloubal služce Kristýně rozinky z vánočky, hé!“ To už lepší sekat latinu, než denně strávit takovou kupu výčitek, no ne? 

 

Věrnost nade vše
Tak tohle určitě nebylo předsevzetí Ernesta Hemingwaye. Přece jen pro něj bylo na prvním místě psaní, pak psaní a pak… Také to byl muž, který měl rád ženy. Ale spíš v uvedeném množném čísle (i když raději jednu po druhé, občas se mu to však nahromadilo). Paní Hemingwayová si mohly postupně říkat hned čtyři jeho manželky. Ale čtenáři to nedá, aby si občas neříkal, o kolik víc mistrovských děl mohl napsat, kdyby pořád neřešil milostné pletky. 

 

Nenechám sebou manipulovat 
Nadřízení Andreva Wiggina tomu říkali spíš výchova nebo výcvik. Kdo ale zná celý příběh Enderovy hry, ten ví, že ho schválně dostávali do situací, v nichž nebylo snadné se rozhodnout, a leckdo mohl přijít k úhoně. Že mu neříkali všechno, protože chování při tréninku a při ostrém boji se liší minimálně o zodpovědnost, kterou s sebou to druhé nese. Když sebou nechá člověk manipulovat, může se mu stát, že si nakonec nebude jistý, zda je velkým hrdinou, nebo pachatelem genocidy. Což nepotěší. 

 

Nenechám se pohltit prací 
Pilně pracovat a neflákat se je sice záslužné a chvályhodné, nicméně je třeba se vyvarovat workoholismu, který způsobuje, že práce zavalí i veškerý volný čas, zničí vztahy s bližními a zaplaví myšlenky natolik, že už není možné soustředit se na nic jiného. Když jste na tom jako Rick Deckard a máte oslední dobou poněkud neuspokojivý výdělek, snaha o zlepšení poměrů vás může zahnat až k balancování na ostří nože (proto Blade Runner). Když je totiž vaší povinností likvidace umělých bytostí, logicky byste se měli začít ptát, v čem vlastně spočívá vaše lidství…

 

Budu diplomatičtější 
Dívka, která spadla z nebe měla za druhé světové války jasno: tajně bojovat proti nacistům ve Francii tak, aby nebyla odhalena. A když přece jen dojde na problém – vytáhnout zbraň a dostat se z toho. V osidlech studené války ale nepřítel není tak zjevný a těžko říci, zda mají spojenci stejné záměry jako vy. A na otevřené potyčky by vůbec nemělo dojít. Nejdůležitější vlastností Provazochodkyně je tedy kromě jisté vychytralosti také diplomacie.

 

Nebudu se stydět za to, kým jsem 
Vybočovat z řady může být v kolektivu trochu problém, ale kdybychom byli všichni stejní, byla by to přinejmenším docela nuda. Nenechte si nakukat, že jste divní, ale hrdě se hlaste k tomu, že jste jiní – a výjimeční! Nemusíte hned umět levitovat, zapalovat oheň rukou, být neviditelní, nebo zvedat extrémně těžké předměty jako obyvatelé Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti. Vaše odlišnost může spočívat třeba jen v tom, že raději než halasnou zábavu máte četbu knih či poslech audioknih. Sečtělý člověk se více rozvíjí po emocionální i intelektuální stránce a díky literatuře získává zkušenosti v bezpočtech situací a fikčních světů.  

 

Budu pečlivěji promýšlet následky svých činů 
Když se Paul Atreides mezi pouštními Fremeny stal na planetě Duna prorokem Muad'Dibem, nepřestávaly jej pronásledovat vize o strašlivém krveprolití, které by jednoho dne v budoucnu mohlo být pácháno v jeho jméně. Před každým svým rozhodnutím tedy důkladně rozvažuje, kam mohou vést konsekvence vyřčeného či spáchaného a zda nehrozí, že by některý z důsledků mohl vést ke zkáze. 

Zpět