Book cover

Katalogové č.: AK272
EAN: 8594169482729
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 16 hodin 23 minut

Překlad: Vít Penkala

datum vydání: 3. 10. 2019

Recenze

Vypravěčka Smrt a Zlodějka knih / Markéta Růžičková

Když je vypravěčkou sama Smrt / Tintikův blog

Režie:

Jitka Škápíková

Zlodějka knih

Věřte mi. Já doopravdy dokážu být bezstarostná. Dokážu být přátelská. Příjemná. Přívětivá. Ale nechtějte po mně, abych byla hodná, to není moje parketa. Když nic, jsem aspoň spravedlivá, prohlašuje o sobě vypravěčka tohoto příběhu, jímž je sama Smrt. „Budu vám povídat o jedné z těch, kdo dokážou neustále přežívat  odbornice na zůstávání. Jen jeden z té malé knihovny příběhů, které s sebou nosím. Každý z nich je pokus přesvědčit mě, že vy a vaše lidské existence za něco stojíte. A vy poslouchejte, abyste zjistili, co osudy Zlodějky knih neboli Liesel Memingerové – dívky, která v Německu pod nadvládou Adolfa Hitlera putuje ke svým pěstounům a snaží se v rostoucím chaosu a zmaru najít nějaký smysl – prozradí o lidech vám.

Podle románu vznikla rovněž filmová adaptace (režie Brian Percival, 2013) s Geoffrey Rushem a Emily Watson v hlavních rolích.

 

Autor:
Markus Zusak další tituly

author

 (* 1975)

Australský autor se celosvětově proslavil díky svému pátému románu Zlodějka knih (2005; česky Argo, 2009). Ve své rodné zemi už byly ovšem dobře známé jeho knížky pro děti a mládež, zejména trilogie Roky pod psa, Smečka rváčů a Když psi pláčou či próza Posel (česky vydalo nakladatelství Argo). Román Zlodějka knih se stal bestsellerem, byl přeložen do mnoha jazyků a vznikla také jeho filmová adaptace (režie Brian Percival, 2013). Jeho zatím posledním dílem je Clayův most (2018; česky Argo, 2019).

Účinkující:

Vilma Cibulková další tituly

(* 1963)

V roce 1980 absolvovala Střední pedagogickou školu v Karlových Varech a začala studovat na pražské DAMU. Ještě během studia hostovala v Divadle Na zábradlí a v letech 1984–1990 byla členkou činohry Národního divadla. V období let 1992–2003 působila v Divadle pod Palmovkou, poté do roku 2010 v Ungeltu a od roku 2008 hostuje v Divadle na Vinohradech. Řadu rolí ztvárnila rovněž v televizních seriálech a ve filmu. Výrazné postavy představovala například ve snímcích Kuře melancholik, Pramen života, PupendoMazaný Filip, Krev zmizelého či Zemský ráj to napohled. V roce 2003 obdržela ocenění Český lev za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Pupendo). Dosud nejvyššího ocenění se dočkala na MFF v Moskvě 2010, odkud si přivezla cenu za hlavní roli v mrazivé komedii o tuhé normalizaci Zemský ráj to napohled (2009).

author