Book cover

Katalogové č.: AK142
EAN: 8594169481425
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 18 minut

Rozhovor

Všechno začíná v myšlení / OneHotBlog

Recenze

Zahradnictví / chrudimka.cz

V každé rodině se najde zajímavé téma / Naše rodina

Režie:

Hynek Pekárek

Zahradnictví

Rodinný přítel vezme za srdce, z Dezertéra zamrazí a Nápadník vás rozesměje.

Tragikomická rodinná sága, pokrývající plochu mezi roky 1939 a 1959, vykresluje osudy tří sester Bedřišky, Ely a Vilmy a jejich blízkých od 2. světové války až po 50. léta. Válečnou romanci (Rodinný přítel) vypoví Gabriela Míčová, o nástupu totalitní zvůle (Dezertér) vypráví Martin Finger a předsvatební grotesku (Nápadník) líčí Ivan Lupták. Ve svízelné době dochází k situacím, v nichž dojde na hrdinství či zbabělost, sobectví nebo obětavost, selhání a vítězství… Přesto však v příbězích nechybí láska, přátelství a zejména humor. 

 „Je to ta nejosobnější věc, na které jsem kdy pracoval. Zahradnictví vychází z historie mé rodiny, z pamětí mých rodičů a prarodičů.“ – Petr Jarchovský

Všechny tři příběhy jsou zároveň literární předlohou filmové trilogie ZAHRADNICTVÍ, jejíž první díl Rodinný přítel byl do kin uveden na jaře 2017, druhý snímek Dezertér vstoupí na stříbrná plátna 28. září 2017 a poslední část Nápadník bude k vidění od 16. listopadu 2017.

Autor:
Petr Jarchovský další tituly

author

(* 1966)

Absolvent Filmové a televizní fakulty AMU, oboru scenáristika a dramaturgie, je dosud znám především jako autor filmových scénářů. Na téže fakultě dnes působí jako pedagog. Spolu s Janem Hřebejkem napsal původní scénář k celovečernímu debutu režiséra Ondřeje Trojana Pějme píseň dohola (1991). Mezi jeho nejznámější práce patří scénáře k filmům Šakalí léta (1993), Pelíšky (1999) a Pupendo (2003), které vznikly na motivy povídek Petra Šabacha (všechny tyto tři filmy režíroval Jan Hřebejk). Je rovněž autorem filmové povídky a scénáře filmu Musíme si pomáhat (knižně 2000), scenáristou filmu Želary (2003, režie Ondřej Trojan), jemuž jako předloha posloužily povídky Květy Legátové, a filmu Horem pádem (2004, režie Jan Hřebejk). Ve spolupráci s Janem Hřebejkem pokračoval i ve filmech Medvídek (2007), U mě dobrý (2008), Kawasakiho růže (2009), Nevinnost (2011) a Učitelka (2016). Jejich společná práce vyvrcholila ve filmové trilogii Zahradnictví, jejíž jednotlivé části (Rodinný přítel, Dezertér, Nápadník) vstoupí do českých kin během roku 2017. Dva filmy natočené podle jeho scénáře (Musíme si pomáhat a Želary) byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Účinkující:

Gabriela Míčová další tituly

(* 1975)

Vystudovala střední zdravotnickou školu, ale po roční praxi zdravotní sestry se rozhodla podat si přihlášku na DAMU. Po úspěšném studiu činoherního herectví nastoupila hned v roce 2002 do Divadla Komedie, kde zůstala až do roku 2012, kdy bylo divadlo zrušeno. Ztvárnila v něm velkou řadu rolí – proslavila ji zejména role prostitutky Romi ve hře Odpad, město, smrt, za kterou obdržela cenu Thálie a za stejnou roli ve filmové adaptaci Jana Hřebejka získala i Českého lva za nejlepší ženský výkon v hlavní roli. Od té doby se ve filmech (např. Tři bratři, Zločin v Polné, Vlk z Královských Vinohrad, Já, Olga Hepnarová, Zloději zelených koní, filmová trilogie Zahradnictví), ale také v seriálech (Život a doba soudce A. K., První republika, Mamon, Bohéma) objevuje stále častěji.

author

Martin Finger další tituly

(* 1970)

Absolvoval DAMU v roce 1997. Hrál na scénách jako Divadlo Komedie, Národní divadlo, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Viola či Dejvické divadlo, aktuálně účinkuje v incenacích Činoherního klubu, Divadla na Vinohradech nebo Činoherního studia v Ústí nad Labem. Dvakrát získal Cenu Alfréda Radoka: v roce 2006 za titulní postavu ve hře Thomase Bernharda Světanápravce a v roce 2007 za Josefa K. v Kafkově Procesu. Filmoví a televizní diváci jej mohou znát ze snímků Pouta (2009), Krásno (2014), Já, Olga Hepnarová (2016), z filmové trilogie Zahradnictví (2017) a ze seriálů jako České století (2013, role Edwarda Beneše), Pět mrtvých psů (2016), Rapl – Krvavý revír (2016), Nádraží (2017) a dalších.

author

Ivan Lupták další tituly

(* 1986)

Absolvent DAMU působí od roku 2010 v pražském Divadle Na zábradlí, ale hostuje např. na scéně Studia Dva (Starci na chmelu). Na stříbrném plátně debutoval hlavní rolí v retro snímku Anglické jahody a diváci si ho vybaví i jako trpělivého Mirka z filmu Nápadník, jímž se završuje Hřebejkova trilogie Zahradnictví. Objevuje se též v TV seriálech (Vraždy v kruhuBohémaOrdinace v růžové zahradě) a pohádkách (Micimutr).

author