Book cover

Katalogové č.: AK361
EAN: 8594169483610
Formát: 2CD mp3
Délka nahrávky: 13 hodin 2 minuty

Překlad: Vladimír Procházka

datum vydání: 3. prosince 2020

Režie:

Michal Bureš

Vražda potřebuje reklamu

Nastoupil, aby zjistil, proč ze schodů sletěl pan Dean. Až to vypátrá, ukloní se a půjde si zase pinkat kriket.

V červnu 1933 ještě nebývalo na mediálním trhu obvyklé, aby pod schodištěm slovutné londýnské reklamní agentury dělala reklamu mrtvola. Ani firma pana Randalla nestojí o randál, takže na místo zavražděného textaře Deana záhy přijímá pana Deathe Bredona, který se uvede náručí štěpných sloganů. Leč pozor! Jen zasvěcenci vědí, jaký číman se tu dal ve skutečnosti zaměstnat – zato sám lord Petr Wimsey tuší, že pachatele zločinu je záhodno hledat přímo v budově. Pokud se vyrovná s hektickými nároky, jež na něj kladou klienti, uzávěrky a sazárna, může v agentuře slídit jako ostříž, oslnivě konverzovat a po práci ovívat krásky na večírcích zlaté mládeže. I kdyby mu hrozilo, že ho některá uloví, zůstane akční detektiv s modrou krví vždy a všude noblesním Britem a s přispěním švagra-policisty odhalí, jak rafinovaně se ve městě distribuoval kokain. A mezitím nás stvořitelka všímavého lorda Petra pobaví desítkami postřehů o reklamě, „reklamštině“ a jejích pěšácích, kteří tak rádi klamou masy i sebe.

„V osmnácti se mi tato detektivka líbila snad dokonce víc než ty od Agathy Christie. Díky fascinujícímu reklamnímu prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je to pro mě dílo nadčasové. A autorčin lord Petr Wimsey, takový předobraz Jamese Bonda, mě neuvěřitelně baví svou hravostí a převleky i dnes!“ – Otakar Brousek ml.

„Smekám před vámi, paní kolegyně. Vnesla jste do detektivky soudnost i šmrnc, elán i ostrovtip.“ – P. D. Jamesová

„Její romány zbožňuju. Srší invencí, duchaplností a jemnocitem.“ – Ruth Rendellová

„Případy lorda Petra jsou doslova a do písmene záhady k nakousnutí.“ – Chicago Tribune

 

„Zaměstnání u počestné reklamní agentury by bylo pro velkorysého zločince skvělou zástěnou. Ten druh nepoctivosti, na kterém je založena reklama, je na hony vzdálen od toho druhu nepoctivosti, který́ vede k obchodu s omamnými jedy.“

„Proč? Pokud mohu soudit, není reklama nic jiného než obchod s omamnými jedy.“ – ukázka z knihy

Autor:
Dorothy L(eigh) Sayersová další tituly

author

(1893–1957)

Všestranně nadaná dcera oxfordského sbormistra patřila k nejvýraznějším britským intelektuálkám první poloviny 20. století. Roku 1915 s vyznamenáním absolvovala místní elitní univerzitu, obor moderní jazyky, avšak o právo nosit magisterský titul bojovala coby žena dalších pět let. Živila se jako učitelka, redaktorka a kritička pověstná satirickými šlehy. Svého lorda Petra Wimseyho učinila v letech 1923–1937 amatérským vyšetřovatelem v 11 detektivních románech a 3 povídkových sbírkách – mj. v příbězích Vražda žádá metodu,Mrtvola nutná či Devět krejčíků – a upředla kolem něj fiktivní svět s bezmála cimrmanovskou důkladností. Důrazem na psychologický přesah zápletek vyvedla žánr z krize a souběžně s Agathou Christie začala psát jeho „zlatý věk“. V nejslavnějším Wimseyho případu Vražda potřebuje reklamu (1933) využila své zkušenosti textařky z Bensonovy agentury. Za války posilovala morálku spoluobčanů dramaty pro BBC (Zrozen, aby se stal králem) a v otázkách vyznání se zasazovala o ekumenismus. Filologické znalosti zúročila předsedkyně ostrovního Klubu detektivů (1949–1957) i v překladech Dantova Pekla a Očistce z Božské komedie.

Účinkující:

Otakar Brousek ml. další tituly

(* 1957)

Po dokončení studií na Pražské konzervatoři (1978) hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských, kde ztělesnil mj. Dumasova d’Artagnana. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v TV filmech, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře, Ach, ty vraždy! apod.). Na plátně se objevil např. ve snímcích Hop – a je tu lidoopSvatba upírů, Bumerang nebo Snowboarďáci. Jeho sametový hlas se uplatňuje při moderování i v dabingu: promlouvají jím třeba Ralph Fiennes, Russell Crowe či David Thewlis ze série o Harrym Potterovi.

author