Book cover

Katalogové č.: AK214
EAN: 8594169482149
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 3 hodiny 35 minut

Překlad: Josef Hajný

datum vydání: listopad 2018

Recenze

Vladař

„Lidé jsou tak naivní, že rádi uvěří tomu, co chtějí slyšet.“

Klíčové dílo, které obsahuje politické úvahy odhalující a popisující mechanismy fungování moci a definující zásady pragmatické politiky zaměřené na řešení konkrétních problémů autorovy doby. Za ideál považoval jednotný stát, spravovaný moudrým vládcem, který by neměl váhat použít jakékoli prostředky, aby zajistil blaho země. Vycházel z myšlenky, že člověk by měl spoléhat pouze na své vlastní schopnosti. Koncepce dvojí morálky – morálky soukromé a morálky moci – vedla k tomu, že byl Machiavelli označován za cynika, šlo však spíše o zlom v pojetí vlády: panovník už není služebníkem Božím, je služebníkem státu (termín, který poprvé použil právě Machiavelli).

Autor:
Niccolò Machiavelli další tituly

author

(1469–1527)
Italský politik, filozof, diplomat, spisovatel, historik, vojenský teoretik a polyhistor vystudoval univerzitu ve Florencii, potom působil jako tajemník florentské republiky a zúčastnil se řady diplomatických misí. Když se v roce 1513 k moci opět vrátil rod Medicejských, byl zproštěn úřadu, kvůli podezření ze spiknutí zatčen a poté odsouzen k ročnímu vyhnanství. Usadil se na malém statku, kde se věnoval studiu literatury a vlastní literární činnosti. Jeho nejvýznamnějším dílem je útlý spis Vladař, který vyšel až po jeho smrti, ačkoliv jej začal psát už po vykázání z Florencie. Autor dílo v úvodu věnoval Lorenzovi Medicejskému. Obsahuje politické úvahy, které odhalují a popisují fungování moci. V roce 1520 byl Medicejskými omilostněn, stal se jejich oficiálním dějepiscem a byl pověřen, aby napsal Florentské dějiny. Na sklonku jeho života mu roku 1525 nabídli, aby řídil novou stavbu městských zdí. Nedlouho poté, co se vrátil do Florencie, však jejich vláda padla a nová republikánská garnitura jej zbavila úřadu. Machiavelli je považován za zakladatele politologie.

 

Účinkující:

Igor Bareš další tituly

(* 1966)

Studoval JAMU v Brně, tři sezony působil v angažmá v Divadle bratří Mrštíků, potom strávil 11 sezon v Národním divadle Brno a následovalo období na volné noze. V letech 2005–2016 byl členem souboru Národního divadla v Praze, od roku 2015 je členem Divadla na Vinohradech. Jednou byl nominován na Cenu Thálie, dvakrát na Cenu Alfréda Radoka a třikrát na Českého lva. Hostuje v divadlech v Karlových Varech, Příbrami, Kladně, Šumperku, Olomouci, dále v brněnském Divadle U stolu a v Národním divadle Brno, v Praze pak v Divadle Na Prádle, v Dejvickém divadle a v Divadle Na zábradlí. Se svojí manželkou Antonií Talackovou účinkují v zájezdovém představení Jenom život. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika... Vedle herectví se věnuje i dabingu.

author