Book cover

Režie:

Michal Bureš

Velký Gatsby

Jazz, láska, peníze a neutuchající naděje. Do New Yorku přijíždí mladý Nick Carraway s nadějí, že mu všeobecný politický a hospodářský kvas dá vydělat prostřednictvím obchodování s cennými papíry. Zabydlí se v malém domku na „Východním vejci“ Long Islandu v sousedství honosného sídla tajemného zbohatlíka Jaye Gatsbyho. Co by kamenem dohodil to má přes zátoku i k sestřence Daisy a jejímu manželovi, kteří bydlí na „Západním vejci“ – v tradiční lokalitě majetných aristokratických rodin. Právě vyhlídka přes záliv fascinuje záhadného Gatsbyho opředeného fantastickými domněnkami, který pořádá opulentní večírky, jichž se sám neúčastní. Jeho velké peníze, velká gesta, velké naděje, velké oči totiž směřují k Daisy Buchananové, k níž chová city z dob, kdy ještě zdaleka nemohl penězi plýtvat. Jenže poválečná doba, zdánlivě tepající extatickými jazzovými rytmy a vidinami lepší budoucnosti, příliš nepřeje snivým dobrodruhům.

Román byl zfilmován hned 2 x: první Velký Gasby se na plátnech objevil roku 1974 s Robertem Redfordem a Miou Farrow v hlavní roli, druhou adaptaci režíroval roku 2013 Baz Luhrmann.

Autor:
Francis Scott Fitzgerald další tituly

author

(1896, † 1940)

Jeden z nejlepších amerických spisovatelů 20. století pocházel ze středostavovské rodiny irských přistěhovalců. Studium na Princetonské univerzitě v New Jersey ukončil roku 1917, kdy jako dobrovolník vstoupil do americké armády. Po 1. světové válce se stal reklamním textařem newyorské agentury Barron Collier. Jeho rozporuplná postava jako by svými vzestupy i pády ztělesňovala americký mýtus: úspěch prvního románu, manželství s ambiciózní, leč nevyrovnanou jižanskou kráskou Zeldou Sayrovou, život v Evropě, alkoholismus, hospitalizace ženy na marylandské klinice po diagnostikování schizofrenie, scenáristická práce v hollywoodské továrně na sny a předčasná smrt. Mluvčí generace „jazzového věku“ a představitel tzv. ztracené generace autorů (Ernest Hemingway, William Faulkner, Thomas Stearns Eliot) za svého života kromě řady povídek dokončil čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Pátý, nedokončený román Poslední magnát byl vydán posmrtně.

Účinkující:

Filip Čapka další tituly

(* 1974)

Pochází z herecké rodiny. Na jevišti skoro vyrostl, a proto později také vystudoval herectví na brněnské JAMU. Po jejím absolvování nastoupil do olomouckého divadla, hrál i v divadlech v Brně a Ostravě. Vyzkoušel též práci na volné noze v Praze, účinkoval na Letních shakespearovských slavnostech a později rovněž v Divadle Bez zábradlí. V roce 2004 získal cenu Thálie 2004 pro mladého činoherce do 33 let. Kromě divadla je k vidění i na televizní obrazovce (seriál Poslední sezona, dětský pořad Hřiště). Filmovou šanci dostal u Alice Nellis ve filmu Mamas & papas a v adaptaci románu Michala Viewegha Román pro muže. Od září roku 2010 je členem souboru Švandova divadla na Smíchově.

author