Book cover

Režie:

Michal Bureš

Ve slepé uličce

Dokonce i Wallander by někdy rád odjel na dovolenou, jenže krvavé léto roku 1994 mu to nechce dovolit.
To léto patří k nejteplejším, jaká ve Švédsku lidé pamatují. Komisař se chystá na dovolenou s novou ženou, která se objevila v jeho životě, a doufá, že to bez něj jeho dospívající dcera i stárnoucí otec nějak zvládnou. Jenže letní pohoda nemilosrdně skončí, když se mu přímo před očima upálí v řepkovém poli mladá dívka. Krátce nato udeří vrah, jehož bestialita nezná mezí. Za oběť si vybere bývalého švédského ministra spravedlnosti. Brzo se však ukáže, že zavražděný je jen první z řady obětí sériového vraha… Jaké je spojení mezi ministrem v penzi, úspěšným galeristou a obyčejným zlodějíčkem? Proč vrah své oběti skalpuje? Kolik jich ještě bude? A kdo byla upálená dívka? Wallander usilovně hledá odpovědi a především toho, kdo má všechna ta zvěrstva na svědomí. Nemá přitom ani tušení, že vrah je blíž, než by si přál.

Pátý díl série případů komisaře Wallandera.

Případ Ve slepé uličce byl rovněž zfilmován jako první díl první řady TV seriálu BBC Wallander, s Kennethem Branaghem v hlavní roli.

Autor:
Henning Mankell další tituly

author

(1948 – 2015)

Narodil se ve Stockholmu a vyrůstal na různých místech Švédska. Zeť režiséra Ingmara Bergmana působil zprvu jako herec, divadelní režisér a intendant nejen ve své vlasti, ale i v Mosambiku, kde vedl soubor Avenida a psal stranou evropského ruchu. Na začátku 90. let vytvořil postavu komisaře Wallandera, díky níž se celosvětově proslavil. Všech 11 knih série, kterou stejně jako další autorovy knihy vydalo nakladatelství Host, postupně představujeme i v audioverzích. Detektivovy případy se v Mankellově vlasti dočkaly celovečerních filmových adaptací. Poté následoval seriál Wallander, natočený roku 2005 ve švédské televizi a o tři roky později i v BBC, která hlavní role svěřila Kennethu Branaghovi. V roce 2020 Netflix uvedl první sérii seriálu Mladý Wallander. Krom toho autor vytvořil mj. detektivní thriller Číňan (č. 2011), memoárovou knihu Pohyblivý písek (č. 2017) a romány Italské boty (č. 2017) a Švédské holínky (č. 2018).

Účinkující:

Jiří Vyorálek další tituly

(* 1974)

Rodák z Třebíče vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. role Shakespearova Hamleta nebo knížete Myškina v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto cyklu byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších sezon působil na volné noze. Ztvárnil řadu rolí nejen v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, Masaryk, Milada, Úhoři mají nabito) a v televizi (historické série České století a První republika). Od roku 2013 je stálým členem souboru pražského Divadla Na zábradlí.

 

author