Book cover

Katalogové č.: AK266
EAN: 8594169482668
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 25 minut
 

Rozhovor

Podivné náhody v pravý čas / OneHotBLOG

Recenze

Teorie podivnosti (audiokniha) / jeduvknize.cz

Melancholicky radostné pábení / naposlech.cz

Režie:

Hynek Pekárek

Teorie podivnosti

O čem sní intelektuálky?

Vědkyně z Ústavu mezioborových studií člověka, třicátnice Ada Sabová už má leccos za sebou, takže není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného sarkastického vnímání světa, lidí kolem i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává a reflektuje zdánlivé nahodilosti, za nimiž tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, ale zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.

Román obdržel cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

Autor:
Pavla Horáková další tituly

author

(* 1974)

Vystudovala obory překladatelství a tlumočnictví a serbistika na FF UK v Praze. Od roku 1997 překládá beletrii z angličtiny a srbštiny (mj. díla Kurta Vonneguta, Saula Bellowa či Iaina Bankse; v roce 2001 obdržela Tvůrčí odměnu Obce překladatelů). Autorsky debutovala v roce 2010 detektivním románem pro mladé čtenáře Tajemství Hrobaříků (Olympia, 2010; Argo, 2016). V roce 2011 následovalo pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí (Apostrof, 2011, Argo, 2016) a v roce 2012 trilogii uzavřel román Hrobaříci a Hrobaři (Apostrof, 2012, Argo, 2018). Editorsky se podílela na sbírce současného veršovaného folkloru Kecy v kleci (Plot 2010). Připravovala pravidelné pořady pro Český rozhlas 3 – Vltava a anglické vysílání Českého rozhlasu 7, kde působila jako kmenová redaktorka v letech 2001–2007. S Jiřím Kamenem sestavili dvacetidílný rozhlasový cyklus Polní pošta, na jehož bázi pak vydali dvě publikace Přišel befel od císaře pána (Argo, 2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (Argo, 2018). Se Zuzanou Dostálovou a Alenou Scheinostovou napsala prózu Johana (Paseka, 2018) a její první samostatný román Teorie podivnosti (Argo, 2018) získal cenu Magnesia Litera 2019 za prózu.

Účinkující:

Jitka Ježková další tituly

(* 1978)

Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.

author