Book cover

 

Katalogové č.: CR0752-2
EAN: 8590236075221
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 9 hodin 2 minuty

Recenze

Božsky nesmrtelný / naposlech.cz

Tajemná životní pouť Larse Turmse / audioknizni-web.cz

Režie:

Hana Kofránková

Tajemný Etrusk

Původ a dějiny starověkého národa Etrusků jsou zahaleny tajemstvím. První doklady jeho existence jsou datovány od 8. století př. n. l., kdy se objevil na území Etrurie, které se rozkládalo v dnešním Toskánsku. To ostatně získalo svoje jméno právě od Etrusků, protože v latině se jim říkalo Etrusci a také zkráceně Tusci. Na území Etrusků se ovšem odehrává až závěrečná část románu, v níž hrdina audioknihy Lars Turms za dramatických okolností, které ho málem stály život, opouští Řím a odchází na sever, až dorazí do hlavního města etruské říše Clusia. Ještě před tím se však Lars Turms vydá na dalekou a pestrou pouť životem, bohatým na množství míst i dobrodružných událostí. Posluchač tak během obsáhlé dramatizace doprovází protagonistu do věštírny v Delfách, plaví se s ním na vojenských lodích křížem krážem Středomořím podél řeckého i italského pobřeží, toulá se římskými uličkami a chrámy a putuje po etruských městech. Lars Turms žije svůj život v dobách řecko-perských válek, v čase střetu odlišných civilizací. I tím nám jeho příběh, v němž samozřejmě nechybějí ani složitě se vyvíjecí milostné vztahy, může připadat v mnohém aktuální.

Autor:
Mika Waltari další tituly

author

(* 19. září 1908, † 26. srpna 1979)
Finský spisovatel, dramatik, scenárista a překladatel nejprve studoval teologii, ale později se zaměřil na filozofii, literaturu a dějiny umění. Několik let pracoval jako žurnalista, do literatury vstoupil ve 20. letech jako básník a člen literární skupiny Tulenkantajat – Nositelé ohně, která se stavěla proti finskému tradicionalismu a propagovala orientaci na moderní evropské směry. Zatímco jeho předválečná díla odrážela složitou mezinárodní situaci Finska a odehrávala se často v Helsinkách (Velká iluze, Z otce na syna, Město smutku a radosti, Cizinec přichází), po válce se věnoval zejména historické próze. Světovou proslulost mu získala kniha Egypťan Sinuhet (1946, česky poprvé 1965), ale i jeho další historické romány (Pád Cařihradu, Temný anděl, Krvavá lázeň, Šťastná hvězda, Jeho království, Tajemný Etrusk...) a povídky se setkaly se značným čtenářským ohlasem.

Účinkující:

Lukáš Hlavica další tituly

(* 1965)
Je absolventem herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí jako pedagog. Kromě herectví a výuky se úspěšně věnuje divadelní i rozhlasové režii. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, působil v Národním divadle i v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála 15 let). Televizní diváci jej mohli zaznamenat např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec nebo v seriálu Zdivočelá země, kde si zahrál dávného kamaráda hlavního hrdiny. Nadaboval velké množství filmových a seriálových postav (jeho hlasem mluví v češtině třeba protagonista seriálu Pan Selfridge).

author

Osoby a obsazení:
Turms - Lukáš Hlavica
Turms starší - vypravěč - Viktor Preiss
Dórieus - David Matásek
Arsinoé - Dana Černá
Dionýsios - Martin Zahálka
Mikón - Ivan Řezáč
Tanakil - Valérie Zawadská
Autor - Petr Kostka

Dále účinkují: Otakar Brousek ml., Andrea Elsnerová, Miloš Hlavica, Jiří Hromada, Růžena Merunková, Michal Pavlata, Petr Pelzer, Simona Postlerová, Ilja Racek, Klára Sedláčková-Oltová, Josef Somr, Ladislav Trojan, Radim Vašinka, Jan Vondráček, Stanislav Zindulka a další.