Book cover

Katalogové č.: AK333
EAN: 8594169483337
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 8 hodin 33 minut

Překladatelé: Lenka Uhlířová a Jana Ohnesorg

Datum vydání: 15. července 2020

 

Recenze

Když herecké hvězdy čtou Agathu / naposlech.cz

Tuto antologii si nenechte ujít! / centrum-detektivky.cz

Každá z povídek má překvapivý závěr s parádní pointou / marketaruzickova.cz

Režie:

Michal Bureš

Svědkyně obžaloby a další povídky

Záměr, náhoda, nehoda? Anebo vyšší moc?

Pokus o vraždu nabere nečekaný obrat, neboť najednou se role útočníka a oběti vymění… Ženský šestý smysl a nabitý revolver – to nevěstí nic dobrého… Motorista v nesnázích hledá útočiště v blízkém sídle, avšak je přivítán prazvláštním vzkazem... Evan Llewellyn je podezřelý z krádeže Hvězdy úsvitu, největšího diamantu zámožného Isaaca Pointze – podaří se Herculu Poirotovi očistit mladíkovo jméno, zejména v očích jeho lásky? Vychutnejte si nejen skvěle zkonstruovanou Svědkyni obžaloby, jež byla adaptována jako divadelní hra i několikrát zfilmována, ale také méně známé, zato neméně vzácné drahokamy z říše detektivních miniatur. Jedenáct příběhů plných šokujících zločinů a brilantní dedukce předvádí Agathu Christie v nejoslnivějším světle!

Na motivy povídky Svědkyně obžaloby natáčí Ben Affleck stejnojmenný film, v němž sám ztvární jednu z hlavních rolí. 

 „(…) přesvědčivé příběhy o klamech a touze, o vraždě, penězích a morálce, o nevinnosti a vině, a hlavně o tom nejbolestivějším a nejnebezpečnějším: o lásce.“ – Sarah Phelpsová, televizní scenáristka

 

Seznam povídek:

1. Slavičí hnízdo (Adéla Kubačáková) 

2. Nehoda (Martin Preiss) 

3. Píseň o šestipenci (Viktor Preiss) 

4. Rádio (Libuše Švormová) 

5. Záhada modré vázy (Otakar Brousek ml.) 

6. Poirot a záhada na regatě* (Lukáš Hlavica) 

7. Ten čtvrtý (Viktor Preiss) 

8. Dobrodružství pana Eastwooda (Otakar Brousek ml.) 

9. SOS (Růžena Merunková) 

10. Červená (Martin Preiss) 

11. Svědkyně obžaloby (Otakar Brousek ml.) 

 

*Poirotova záhada na regatě vyšla knižně anglicky až v roce 2008, česky próza existuje pouze v dárkové antologii Hercule Poirot: Povídky (Knižní klub, 2016). Vy si ji můžete nyní exkluzivně poslechnout ve Svědkyni obžaloby (2020). 

Autor:
Agatha Christie další tituly

author

(1890–1976)

Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) či připravované Smrti na Nilu Svědkyně obžaloby (obě 2021).

Účinkující:

Libuše Švormová další tituly

(* 1935)

Vystudovala UMPRUM a poté DAMU (1959). Hereckou kariéru zahájila ve Východočeském divadle v Pardubicích a od roku 1961 byla přes třicet let členkou souboru Městských divadel pražských. Vynikla v divadelních hrách Jean a jáKupec benátský a mnoha dalších. Dodnes hostuje v zájezdových představeních. Filmoví a televizní diváci ji znají např. z komedií Léto s kovbojem nebo Marečku, podejte mi pero! (obojí 1976), popřípadě ze seriálů starších (Byl jednou jeden dům) i novodobých (Pojišťovna štěstíUlice). Dabovala mj. Angeliku, markýzu andělů.

author

Růžena Merunková další tituly

(* 1940)

Po dokončení nymburského gymnázia vystudovala DAMU. Poté spolupracovala s Čs. rozhlasem a současně hrála ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud po dvou letech odešla do pražského Realistického divadla. Objevila se v množství divadelních inscenací i filmů (Anděl Páně 2, PF 77, Ideální manžel, Dcera národa, Všichni dobří rodáci, Láska jako trám, Tři muži v chalupě). S oblibou se věnuje rozhlasové práci a dabingu – za celoživotní mistrovství získala roku 2006 Cenu Františka Filipovského.

author

Adéla Kubačáková další tituly

(* 1976)

Adéla Kačerová Kubačáková pochází z herecké rodiny a její manžel Martin je rovněž herec. V minulosti vystupovala na řadě scén (Divadlo Na zábradlí, Divadlo Bez zábradlí, Divadlo v Řevnické, Studio DVA apod.), aktuálně účinkuje např. v Divadle Kalich v činohře Moje hra, kde hraje po boku své matky Niny Divíškové v režii otce Jana Kačera. Zahrála si též ve filmech (Tajnosti), v televizních seriálech (Černí anděléZločin v Polné) a uplatňuje se i v dabingu.

author

Viktor Preiss další tituly

(* 1947)

Syn věhlasné herečky a hlasatelky vystudoval DAMU (1969) a do roku 1983 působil v Městských divadlech pražských. Téměř čtyři desítky let patří k oporám ansámblu Vinohradského divadla. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých herců své generace, a to díky schopností věrohodně a civilně ztvárnit psychologicky složité postavy v širokém rozpětí od dramatu až po frašku. Exceloval v mnoha představeních na obou domovských scénách, jako hostující herec, režisér, rozhlasový speaker – je držitelem Prix Bohemia 2016 – i dabér, desítky významných rolí ztvárnil na televizní obrazovce. V 90. let vyučoval na své alma mater.

author

Otakar Brousek ml. další tituly

(* 1957)

Po dokončení studií na Pražské konzervatoři (1978) hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských, kde ztělesnil mj. Dumasova d’Artagnana. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v TV filmech, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře, Ach, ty vraždy! apod.). Na plátně se objevil např. ve snímcích Hop – a je tu lidoopSvatba upírů, Bumerang nebo Snowboarďáci. Jeho sametový hlas se uplatňuje při moderování i v dabingu: promlouvají jím třeba Ralph Fiennes, Russell Crowe či David Thewlis ze série o Harrym Potterovi.

author

Lukáš Hlavica další tituly

(* 1965)

V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, JasnovidecOsmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django

author

Martin Preiss další tituly

(* 1973)

Už během studia herectví na DAMU hostoval v Národním divadle a po absolutoriu nastoupil do angažmá v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. V roce 1998 se vrátil do Národního divadla coby stálý člen jeho činohry. Proslavil se zejména moderováním soutěžního pořadu Chcete být milionářem? (2003–2004), soustavně se věnuje dabingu a pravidelně se objevuje v televizních seriálech (Krejzovi, Doktoři z Počátků, Velmi křehké vztahy, Tři králové, Arrowsmith) či filmech (Případ pro rybáře, Sjezd abiturientů).

author