Book cover
 

Katalogové č.: AK302
EAN: 8594169483023
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky:  hodin  minut

Překladatel: Athena Alchazidu
Datum vydání: jaro 2020

 

Rozhovor

 

Recenze

Režie:

Michal Bureš

Stín větru

Co všechno skrývá literatura?

Desetiletý Daniel Sempere objeví na tajuplném pohřebišti zapomenutých knih román Stín větru, jehož obsah výrazně ovlivní nejen chlapcovo dospívání, ale i cestu k další literatuře. Autorem knihy je jistý Julián Carax. Daniel touží o tomto spisovateli zjistit co možná nejvíc, a tak po něm začne pátrat. Životní osudy hlavního hrdiny i postav soustředěných kolem nepolapitelného Juliána se začnou postupně prolínat, až nakonec vytvoří nesmírně zajímavý spletenec. 

Príběh vnímáme retrospektivně z pozice již zralého muže, který vzpomíná na své dětství a léta zrání. Nese prvky thrilleru, detektivky i gotického románu a odehrává se v prostředí katalánské Barcelony. Román se stal krátce po svém vydání světovým bestsellerem.

První díl série Pohřebiště zapomenutých knih.

„Danieli, vítej na pohřebišti zapomenutých knih. (...) Tohle místo je tajné. (...) Je to svatyně. Každá kniha, každý svazek, co tu vidíš, má duši. Všechny v sobě mají duši toho, kdo je napsal, a taky duši těch, kteří je četli, prožívali a snili s nimi. Pokaždé když kniha přejde do jiných rukou, pokaždé když někdo přejede po jejích stranách pohledem, duch knihy roste a sílí.“ - ukázka z knihy

Autor:
Carlos Ruiz Zafón další tituly

author

(* 1964)

Španělský prozaik katalánského původu vyrůstal v Barceloně. Starobylé město, které navzdory četným gotickým i barokním památkám proslulo především originální architekturou Antoniho Gaudího, poskytovalo a poskytuje autorovi množství inspirací. Zafón pracoval nejprve ve zdejší reklamní agentuře a posléze v redakcích deníků El País La Vanguardia. V roce 1994 přesídlil do Los Angeles, kde se plně soustředil na beletrii a scenáristiku. Už jeho debut, román Kníže z mlhy (1993), vyšel ve stopadesátitisícovém nákladu a obdržel cenu španělského nakladatelství Edebé. Poté se autor na krátkou dobu věnoval psaní pro mládež. Jeho pátý titul Stín větru (2001)zprvu neupoutal ve Španělsku velkou pozornost, o to famóznější byl však jeho pozdější domácí i celosvětový úspěch, neboť Zafóna přiřadil k elitě španělsky píšících tvůrců.

Účinkující:

Gustav Hašek další tituly

(* 1980)

Rodák z Prahy vystudoval pražskou Vyšší odbornou školu hereckou a poté působil tři roky v šumperském divadle. Jako herec na volné noze nyní vystupuje na několika pražských scénách (Minor, Aha!, Laterna Magika, D21, Státní opera) a také v představeních zájezdových divadel D5 či Divadelní společnosti Julie Jurištové. Přezdívají mu Kevin. 

author