Book cover
Katalogové č.: AK302
EAN: 8594169483023
Formát: 2x CD mp3
Délka nahrávky: 16 hodin 42 minut

Překladatel: Athena Alchazidu
Datum vydání: 26. 10. 2020

 

Rozhovor

 

Recenze

Režie:

Michal Bureš

Stín větru

Lidé, čtěte, i kdyby bylo nejhůř…

Když v hladovém roce 1945 zavítá desetiletý syn antikváře Daniel na prapodivné barcelonské pohřebiště knih, zaujme ho román Juliána Caraxe Stín větru. Melancholický chlapec je příběhem uchvácen, touží o tajuplném spisovateli zjistit víc a dlouho po něm pátrá s posedlostí školeného detektiva. A rázem se kolem knihy, která se dochovala v jediném výtisku, začnou dít věci. Především o ní kdekdo leccos ví. Hocha dokonce začne stopovat člověk, jenž ji od něj hodlá získat stůj co stůj. Navíc jako by se dílo začalo propisovat do života Danielovi i jeho blízkým, jelikož Caraxovy postavy vrůstají do životů skutečných lidí… Osvědčené postupy gotických próz proplétá Ruiz Zafón s prvky románu milostného a iniciačního. Výsledkem je podmanivý thriller ve stylu magických knihoven papá Borgese, zasazený do časů těžce zkoušeného Španělska po občanské válce, dál sevřeného režimem diktátora Franka – a dál spoléhajícího na očistnou moc slova.

První část románového cyklu Pohřebiště zapomenutých knih provede posluchače křivolakou katalánskou metropolí i stíny moderních španělských dějin. Krátce po vydání se próza stala bestsellerem.

„Zpoza poválečné diktatury hledíme na svět předválečné španělské noblesy, z nějž bohužel povstal tak odporný kal. Ruiz Zafón oslavuje solidaritu a pospolitost prostých lidí, neboť jen ty a láska ke knihám skýtají řešení, jak brutalitu přežít.“ - The Guardian

„Danieli, vítej na pohřebišti zapomenutých knih. (...) Tohle místo je tajné. (...) Je to svatyně. Každá kniha, každý svazek, co tu vidíš, má duši. Všechny v sobě mají duši toho, kdo je napsal, a taky duši těch, kteří je četli, prožívali a snili s nimi. Pokaždé když kniha přejde do jiných rukou, pokaždé když někdo přejede po jejích stranách pohledem, duch knihy roste a sílí.“ - ukázka z knihy

Autor:
Carlos Ruiz Zafón další tituly

author

(* 25. 9. 1964 – † 19. 6. 2020)

Prozaik katalánského původu se narodil a vyrostl v Barceloně. Starobylé město, které překypuje památkami korunovanými osobitou architekturou Antoniho Gaudího, mu poskytovalo trvalou inspiraci. Zprvu se živil jako reklamní kreativec a reportér deníků El País La Vanguardia, avšak v roce 1994 díky plynné angličtině přesídlil do Hollywoodu, aby se plně soustředil na roli scenáristy a romanopisce. Už jeho prvotina Kníže z mlhy (1993, č. 2013) vyšla ve stopadesátitisícovém nákladu. Po další trojici románů pro mládež (Půlnoční palácZářijová světlaMarina) se blýskl knihou Stín větru (2001). Thriller, který se už i v Česku dočkal pěti vydání, zaznamenal senzační úspěch, ve Španělsku srovnatelný s ohlasem děl Dana Browna či krajana Artura Péreze-Reverteho. S romány Andělská hra (2008),Nebeský vězeň (2011) a Labyrint duchů (2016) tvoří tetralogii Pohřebiště zapomenutých knih (č. 2006–2019).

Účinkující:

Gustav Hašek další tituly

(* 1980)

Vystudoval pražskou Vyšší odbornou školu hereckou a poté působil tři roky v šumperském divadle. Jako herec na volné noze nyní vystupuje na několika metropolitních scénách (Minor, Aha!, Laterna Magika, D21, Státní opera) i v představeních zájezdových divadel D5 či Divadelní společnosti Julie Jurištové. V menších rolích se objevil ve filmu O život, v seriálu Bohéma či v detektivních sériích Případy 1. oddělení a Místo zločinu Ostrava. Má přezdívku Kevin.

author