Book cover

Katalogové č.: AK315
EAN: 8594169483153
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 8 hodin 20 minut

Překlad: Richard Podaný

Datum vydání: 30. července 2020

Recenze

Z divadelních prken do zvukového labyrintu / naposlech.cz

Jan Potměšil v jedné ze svých životních hereckých rolí, tentokrát jako narátor / vanili.cz

Charlie chce být chitrý / marketaruzickova.cz

Režie:

Michal Bureš

Růže pro Algernon

Charlieho IQ 68 náhle vzrostlo na 185. Pomůže si?

Pekařský pomocník Charlie Gordon je mentálně retardovaný, což nutně neznamená, že by si jako kdokoli jiný nechtěl v životě polepšit. A protože vyniká úžasnou motivací k učení, vybere si ho věda jako první lidskou bytost, jejíž inteligence se zvýší operativně. V laboratorním prostředí dostane mladík za úkol psát si deník a také společnici: myš Algernon, která mu bude při pokusech kontrolním vzorkem a sparingpartnerkou. Experiment se vydaří. Charlie nejenže v pekárně vymýšlí zlepšováky a odhaluje zloděje, ale dokonce předčí i strůjce svého pronikavého intelektu. Vysoká inteligence však zároveň obnáší větší pochyby a osamění. Co si teď geniální robinson ducha počne? To byl jen hříčkou v rukou behaviorálních psychologů, kteří ho zneužili jako krysu pro ověření hypotézy?

Keyesova obžaloba nezodpovědné vědy patří mezi 100 nejuznávanějších děl SF a dočkala se mnoha filmových, divadelních i rozhlasových adaptací. Mezi nimi září americký snímek Charly (1968) s Cliffem Robertsonem, oceněný Oscarem a Zlatým glóbem, anebo film z roku 2000 s Matthewem Modinem. U nás je nejznámější divadelní verze s Janem Potměšilem, který účinkuje i v této audioknize.

„Takovou povídku bych i já jednou strašně rád napsal.“ - Isaac Asimov

„Číst román jako audioknihu je úplně jiná práce než na jevišti. Náročná a intenzivní. Mám ale velkou oporu v režiséru Michalu Burešovi, který má přísné ucho, a já jeho připomínky přijímám s velkým respektem. Trochu mi pomáhá, že Charlieho dobře znám. Věřím, že audionahrávka přinese stejně intenzivní zážitek, i když jiného druhu“. – Jan Potměšil

Autor:
Daniel Keyes další tituly

author

(1927–2014)

Nevelký odkaz představitele poválečné americké fantastiky dodnes udivuje prorockým vhledem. Brooklynský rodák, absolvent psychologie a anglistiky na Newyorské univerzitě a středoškolský pedagog – vyučoval též žáky se zvláštními potřebami – od mládí publikoval ve čtvrtletníku Marvel Science Stories, a to vše ho inspirovalo k napsání povídky Růže pro Algernon (1959, č. poprvé 1976). Text otištěný v The Magazine of Fantasy & Science Fiction získal rok nato nejvyšší žánrové ocenění Hugo a po rozšíření na plochu románu (č. 2000) i elitní cenu Nebula 1967. Dílo ze zlatého fondu SF přesto chtěly konzervativní státy Unie kvůli údajnému napadání seriózní vědy z veřejných knihoven vyštípat. Byť se pak autor věnoval spíš thrillerům a detektivkám, zaměřil se v románech The Fifth Sally (1980), The Minds of Billy Milligan (1981), The Milligan Wars (1994) a The Asylum Prophecies (2009) na téma rozdvojené osobnosti.

Účinkující:

Jan Potměšil další tituly

(* 1966)

Před kamerou se objevoval už coby výjimečně nadaný chlapec (Žena za pultemTajemství Ocelového města), ačkoli výrazné příležitosti mu při studiu DAMU poskytly až vekslácká balada Bony a klid, fotbalové drama Proč? a pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci (vše 1987). Když za listopadové revoluce po autonehodě ochrnul, zdála se jeho další herecká kariéra nemožná, a přesto se k profesi vrátil i navzdory vozíku jako člen Divadelního spolku Kašpar, působícího v rámci Divadla v Celetné. Za ztvárnění Shakespearova krále Richarda III. získal Cenu Alfréda Radoka 2000 a posléze se zde ujal např. role krále Claudia z Hamleta. Vystupuje i v rámci scénických čtení Lyry Pragensis a načetl audioverzi biblického Evangelia svatého Jana. Příležitostně se vrací na filmové plátno – mj. ve filmech V erbu lviceJméno kódu: RubínBolero nebo Jakub. Patří k našim předním aktivistům v oblasti lidských práv. Tragédii Charlieho Gordona přibližuje divákům na své domovské scéně už od roku 1993 a aktuálně se s ní dočkal téměř 870 repríz.

author