Book cover
 

Katalogové č.: AK283
EAN: 8594169482835
Formát: 2CD mp3
Délka nahrávky:  hodiny  minut

Překlad: Jaroslav Piskáček

datum vydání: listopad 2019

Režie:

Hynek Pekárek

Ranhojič

Poutavý příběh o neutuchající, silné lidské touze po vědění a vzdělání a o uskutečňování šlechetného cíle se odehrává v jedenáctém století. Robert Jeremy Cole, od svých devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal od boha zázračný dar - schopnost vycítit v lidech blízkost smrti. Jako učeň potulného bradýře brzy poznává krutou realitu života; několik let rušného a současně krušného putování Anglií mu přinese cenné zkušenosti, ale Roberta stále víc trápí, že nemůže léčit nemocné. Je přesvědčen o tom, že se narodil proto, aby je uzdravoval, aby se stal lékařem. Proto se vydává na cestu do Persie, kde chce vyhledat nejslavnějšího lékaře své doby Ibn Sínu (Avicennu) a stát se jeho žákem.

Aby mohl studovat na věhlasné akademii, musí předstírat židovský původ. Když se pak ožení s krásnou rudovlasou křesťankou Marií, vzbudí to nejprve mezi lidmi pohoršení, ale s pomocí svých přátel, mladých lékařů Karima a Mirdina, si najde cestu k srdci svých sousedů. Robert uskuteční svůj sen, stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg...

Na motivy knihy byl v roce 2013 natočen stejnojmenný film v německé produkci, kde ale hlavní role ztvárnili i známí angličtí herci (Ben Kingsley ad.) 

Autor:
Noah Gordon další tituly

author

(* 1926)

Americký reportér, nakladatel lékařského časopisu a posléze autor bestsellerů – to je velmi stručná charakteristika spisovatele, jenž si bedlivě hlídá soukromí. Se svou ženou Lorraine žije na lesní farmě v Berkshire Hill v západním cípu Massachusetts. Manželka je vydavatelkou místních novin, on je lékařský technik na místní pohotovosti. Mají tři odrostlé děti: Lízu, Jamieho a Michaela. Světový úspěch si získal hlavně trilogií o lékařské dynastii Coleů (Ranhojič, Šaman, Lékařka). Při jejím psaní se pro hodnověrnost děje nechal zaměstnat v nemocnici, studoval dějiny lékařství i různé chirurgické postupy praktikované v historii.

Účinkující:

Hanuš Bor další tituly

(* 1950)

Proslavil se už jako dítě – první svoji hlavní roli ztvárnil ve věku osmi let ve snímku Žižkovská romance (1958). Po absolvování DAMU přijal v roce 1973 angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V 90. letech hrál několik roků v Divadle Labyrint a po zrušení této scény působil jako herec na volné noze v různých pražských i mimopražských divadlech. Od roku 2007 vystupuje na jevištích Městských divadel pražských a spolupracuje s televizí i rozhlasem. Objevil se v úspěšných filmech Hanele (1999), Fany (199), Štěstí (2005), Václav (2007) či Teorie tygra (2017) a v mnoha televizních seriálech, např. Místo nahoře, Kriminálka Anděl, České století, Život a doba soudce A. K., Labyrint či Doktor Martin.
 

author