Book cover
Katalogové č.: AK283
EAN: 8594169482835
Formát: 3CD mp3
Délka nahrávky: 29 hodin 9 minut

Překlad: Jaroslav Piskáček

datum vydání: 26. listopadu 2020

Režie:

Hynek Pekárek

Ranhojič

Středověk nelze přežít bez šlechetnosti

Robert Jeremy Cole, od devíti let sirotek, si uvědomuje, že dostal do vínku zázračný dar: schopnost vycítit v lidském organismu blížící se smrt. Čelil jí bezpočtukrát jako učeň potulného bradýře, s nímž se protloukal ponurou realitou 11. století. Rušné i krušné putování Anglií mládenci přineslo cenné zkušenosti, nicméně ho stále trápí, že nedokáže nemocným pomáhat líp. Věří, že přišel na svět právě proto, aby bližní léčil, a tak se vydává do daleké Persie k nejslavnějšímu lékaři své doby, arabskému učenci ibn Sínovi (Avicennovi). Aby se však mohl stát jeho žákem, musí v srdci islámské kultury předstírat, že je žid, a ne „neznaboh“ z druhého konce křesťanské Evropy… Neublíží si tím ve studiu a v lásce?

Podle knihy natočil německý režisér Philipp Stölzl stejnojmenný film (2013), v němž hlavní role vedle Toma Paynea ztvárnili i další angličtí herci, mj. Ben Kingsley a Emma Rigbyová.

Autor:
Noah Gordon další tituly

author

(* 1926)

Reportér, vydavatel lékařského časopisu a posléze autor bestsellerů – to je jen letmá profesní charakteristika amerického spisovatele, jenž si bedlivě střeží soukromí. S manželkou Lorraine žije na lesní farmě v Berkshire Hill v západním cípu rodného státu Massachusetts a mají spolu tři odrostlé děti. Světový úspěch si vydobyl především románovou trilogií o lékařské dynastii Coleů (RanhojičŠamanLékařka; 1987–1995), při jejímž psaní se pro větší hodnověrnost dal zaměstnat v nemocnici, studoval lékařskou etiku i chirurgické postupy praktikované v tisícileté historii oboru. Do češtiny byly dále přeloženy jeho knihy Tajemný diamantTribunál smrti či Katalánec.

Účinkující:

Hanuš Bor další tituly

(* 1950)

Herecky se proslavil už jako dítě – první velkou roli obdržel coby osmiletý ve snímku Žižkovská romance a následovalo deset obdobných postav činorodých chlapců, mj. ve filmu Ukradená vzducholoď (1967). Po absolutoriu DAMU přijal v roce 1973 angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V 90. letech hrál několik sezon v Divadle Labyrint a po jeho zrušení působil hostovsky na různých pražských i mimopražských scénách. Od roku 2007 vystupuje na jevištích Městských divadel pražských a spolupracuje s televizí a rozhlasem. Objevil se nejen v úspěšných filmech Fany (1995), Hanele (1999), Štěstí (2005), Václav (2007) či Teorie tygra (2017), ale také v mnoha televizních seriálech (Místo nahoře, Kriminálka Anděl, České století, Život a doba soudce A. K., Labyrint, Doktor Martin apod.).

author