Book cover

 

Katalogové č.: AK317
EAN: 8594169483177
Formát: 1CD mp3
Délka nahrávky:  hodin  minut

Datum vydání: listopad 2019

Režie:

Hynek Pekárek

Příběhy železné opony

Dá se utéct ze zadrátovaného „tábora míru“?

Přísně střežené hranice komunistického Československa se SRN a s Rakouskem se staly dějištěm tisícovek tragédií, při nichž se odvážlivci pokoušeli uprchnout z „tábora míru a socialismu“ obehnaného ostnatým drátem. Vlak svobodyStěna smrtiJak se muži měnili v žábyči Slovenský Ikaros– názvy kapitol knihy znějí v dnešním kontextu spíš surrealisticky, avšak v letech 1948–1989 odkazovaly k nelítostně krvavé skutečnosti a potvrzovaly neobyčejnou vynalézavost lidí toužících po životě ve svobodě. Renomovaný publicista sleduje a komentuje represe režimu, jemuž se podle dobových statistik povedlo zmařit víc než 90 procent útěků „za kopečky“, a předkládá tyto případy jako memento pro dobu, která už i na politické úrovni začala trpět ztrátou paměti.

Autor:
Luděk Navara další tituly

author

(* 1964)

Stavební inženýr a absolvent historie na Masarykově univerzitě v rodném Brně, působící od roku 1995 v deníku MF Dnes, se už čtvrt století zabývá zločiny totalitních režimů i snahami o vzdor vůči němu jako autor literatury faktu. Scenáristicky spolupracuje s Českou televizí. Podílel se na scénářích dokumentů o vyhnání brněnských Němců po druhé světové válce (A průvod Němců šel…) i o nezdařeném odsunu německé rodiny z Potštátska (Odsunutý odsun). Od roku 2004 knižně vydal tři série Příběhů železné opony, jež se posléze dočkalyi překladu do němčiny – za stejnojmenný televizní seriál, který na jejich základě vytvořil s Lenkou Polákovou, získal elitní domácí prémie Elsa a Trilobit. Je rovněž držitelem novinářské Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2007.

Účinkující:

Jiří Hromada další tituly

(*1958)

Po studiu na DAMU získal stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde působil od roku 1981 deset sezon. Poté se na divadelních prknech objevoval jen sporadicky (např. v Divadle Rokoko) a věnoval se dabingu a namlouvání komentářů k dokumentárním filmům a práci v rozhlase. Za své výkony za mikrofonem byl několikrát nominován v anketě Neviditelný herec a neunikl ani pozornosti poroty Ceny Františka Filipovského za dabing. Účinkoval ve velké řadě televizních inscenací a pořadů hrál v několika filmech (např. Copak je to za vojáka, Čekání na Patrika, Kluci z hor). Od roku 2001 působí jako herec na volné noze a v letech 2011–2017 byl prezidentem Herecké asociace. Známý je také díky svému veřejnému působení v gay a lesbickém hnutí.

author

Barbora Štěpánová další tituly

(*1959)

Česká herečka a moderátorka, rodačka z Prahy, která se vedle hereckého působení před sametovou revolucí aktivně zajímala o politiku. V roce 1986 podepsala Chartu 77 a následně, v květnu 1988 spoluzaložila recesisticko-humoristickou občanskou iniciativu Společnost za veselejší současnost. Komunistický režim ji odsoudil za napadení veřejného činitele za údajný konflikt s příslušníkem SNB. Roku 1990 pak krátce působila jako sekretářka československého prezidenta Václava Havla. Ztvárnila mnoho výrazných filmových, zejména komediálních rolí (účinkovala v: Jak svět přichází o básníky a dalších třech dílech básnické hexalogie či v Jak se krotí krokodýli), k vidění je pravidelně i v televizních seriálech (Černí baroniRodinná pouta,Ordinace v růžové zahradě, aj.).

author