Book cover

Katalogové č.: AK317
EAN: 8594169483177
Formát: 1CD mp3
Délka nahrávky: 11 hodin 44 minut

Datum vydání: 17. listopadu 2019

Recenze

30 let po sametové revoluci - expres.cz

Reportáž

Barbora Štěpánová namlouvá Příběhy železné opony - ČT1

Režie:

Hynek Pekárek

Příběhy železné opony

Jak utéct ze zadrátovaného „tábora míru“?

Přísně střežené hranice komunistického Československa se SRN a s Rakouskem se staly dějištěm tisícovek tragédií, při nichž se odvážlivci pokoušeli uprchnout z „tábora míru a socialismu“ obehnaného ostnatým drátem. Česká stěna smrti a její tvůrce, Jak se muži měnili v žáby, Splynout s kmenem stromu či Slovenský Ikaros – názvy kapitol knihy znějí v současném kontextu spíš surrealisticky, avšak v letech 1948–1989 odkazovaly k nelítostně krvavé skutečnosti a potvrzovaly neobyčejnou vynalézavost lidí toužících po životě ve svobodě. Renomovaný publicista komentuje na čtyřech desítkách příkladů represe režimu, jemuž se podle dobových statistik povedlo zmařit víc než 90 procent útěků „za kopečky“, a předkládá je jako memento pro dobu, která už i na politické úrovni začala trpět ztrátou paměti. 

„Kolektivní vědomí naší společnosti stále nedozrálo k tomu, aby hrdinské činy byly obdivovány pro svou příkladnost (…), takže na ‚legalizaci‘ hrdinství stále čekáme a dozráváme k ní s neomluvitelným zpožděním.“ - z předmluvy Jaroslava Hutky

Autor:
Luděk Navara další tituly

author

(* 1964)

Stavební inženýr a absolvent historie na Masarykově univerzitě v rodném Brně, působící od roku 1995 v deníku MF Dnes, se už čtvrt století zabývá zločiny totalitních režimů i snahami o vzdor vůči němu jako autor literatury faktu. Scenáristicky spolupracuje s Českou televizí. Podílel se na scénářích dokumentů o vyhnání brněnských Němců po druhé světové válce (A průvod Němců šel…) i o nezdařeném odsunu německé rodiny z Potštátska (Odsunutý odsun). Od roku 2004 knižně vydal tři série Příběhů železné opony, jež se posléze dočkalyi překladu do němčiny – za stejnojmenný televizní seriál, který na jejich základě vytvořil s Lenkou Polákovou, získal elitní domácí prémie Elsa a Trilobit. Je rovněž držitelem novinářské Ceny Karla Havlíčka Borovského za rok 2007.

Účinkující:

Barbora Štěpánová další tituly

(*1959)

Absolventka pražské konzervatoře v oboru herectví a zpěv se rozhodla občansky projevit ještě před sametovou revolucí. V roce 1986 podepsala Chartu 77 a v květnu 1988 spoluzaložila recesistickou iniciativu Společnost za veselejší současnost. Komunistický režim ji odsoudil za napadení veřejného činitele (za údajný konflikt s příslušníkem SNB). Roku 1990 krátce působila jako sekretářka prezidenta Václava Havla. Ztvárnila desítky filmových rolí vesměs komediálního vyznění – např. v Kachyňově romanci Setkání v červencinebo ve čtyřech dílech básnické hexalogie Ladislava Pecháčka a Dušana Kleina. Moderovala dokumentární týdeník Cestomániea pravidelně je k vidění v televizních seriálech (Česká sodaČerní baroni,Rodinná poutaOrdinace v růžové zahraděad.).

author

Jiří Hromada další tituly

(*1958)

Po dokončení DAMU získal roku 1981 stálé angažmá v pražském Divadle E. F. Buriana, kde během deseti sezon odehrál přes dva tisíce přestavení. Poté se na divadelních prknech objevoval jen zřídka, neboť se plně věnoval dabingu, načítání dokumentárních libret a práci v rozhlase. Za své výkony byl nejednou nominován jak v anketě Neviditelný herec, tak v soutěži o dabingovou Cenu Františka Filipovského. Vedle rolí v celé řadě televizních inscenací se objevil i v několika filmech (Copak je to za vojáka, Čekání na Patrika, Kluci z hor apod.). Někdejší poradce ministrů pro lidská práva Džamily Stehlíkové a Michaela Kocába (v letech 2007–2010) a předseda Herecké asociace (2011–2017) je též znám svým angažmá za práva gayů a lesbiček.

author