Book cover

Katalogové č.: AK354
EAN: 8594169483542
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 11 hodin 1 minuta

Datum vydání: 20. července 2020

 
Recenze

Režie:

Hynek Pekárek

Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka

„Nestáli jsme proti třem oceánům, ale naopak jsme s nimi splynuli.“

Zatímco československá federace spěje k zániku, uskutečňuje její slavný mořeplavec další životní sen. V Kapském Městě nabral na podzim 1990 síly, proviant i zásobu vzpomínek na laskavé suchozemce a s parťáky Vojtou a Julkem zvaným Sorel vyráží obeplout Antarktidu. Ve vodách jižního Atlantiku, Indického oceánu i Pacifiku se jeho loď Polárka stavuje nejen na místech strohé krásy, jakou v sobě uchovávají Crozetovy ostrovy nebo Kergueleny, ale i v okouzlujících zátočinách Tasmánie, Nového Zélandu či pod sochami moaina Rapa Nui. Cestopisná koláž dojmů, životních bilancí nových známých i zenových postřehů skvělého vypravěče dokládá, že námořník se srdcem na dlani všude bratry má a že mnohde potká emigranty ze staré vlasti, jež je čerstvě o Slovensko kratší. Ba co víc: stovky Krautschneiderových střípků posypaných mořskou solí nabízejí tříleté setkávání s rozvlněnou dálavou, která nutí člověka za kormidlem osudu hloubat nad tím, co nás přesahuje.

„Jako byste se probírali deníkem (…) Kerouaca na moři. Mimořádně pestré vyprávění překvapí střídáním stylů i vypravěčů, mýty, legendami i pověrami, filozofickými aforismy i popisy zemí a míst, jež se zpoza obzoru vynořují jako plátna starých mistrů.“ – Deník N

Autor:
Rudolf Krautschneider další tituly

author

(* 1943)

Chlapec z Vídně vyrůstal od čtyř let ve Znojmě a po Dyji proháněl i svou první jachtu. Už jako horník, dřevorubec a neohrožený bojovník s úřady podnikl na sedmimetrové plachetnici Vela plavbu na Shetlandy (1976). Strohá námořní krajina kolem zemských pólů mu učarovala. S lodí Polka se plavil ke Špicberkům a na Island (1977), kde jako první československý plachtař pokořil polární kruh, a v letech 1981–1983 s ní zbrázdil Atlantik včetně zrádných průlivů u Ohňové země – stal se tehdy nechtěným svědkem války o Falklandy, kterou líčí i v prvotině Lidé a oceán (1991). Plavbu Polárky vyššími zeměpisnými šířkami jižních moří (1990–1993) zachytil v subantarktické koláži Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka (poprvé 1999). Heroický čin portugalského kapitána Fernãa de Magalhãese, jenž jako první obeplul svět, napodobil v letech 1999–2004 s replikou plachetnice Victoria a shrnul v cestopisu Co přinesly vlny a odvál vítr (2006). Nyní žije v Orlických horách. Vedle kompletování vzpomínek se věnuje i charitě: pořádal plavby pro drogově závislé a pro klienty dětských domovů. Přestože v jeho žilách koluje i německá a polská krev, je spolu s Richardem Konkolskim považován za nejuznávanějšího mořeplavce země v srdci Evropy, jíž byly slané vody dopřány pouze v Shakespearovi.

Účinkující:

David Novotný další tituly

(* 1969)

Po vystudování Pražské konzervatoře získal první herecké angažmá v Jihočeském divadle. V letech 1998–2016 byl členem souboru Dejvického divadla – za titulní postavu z Kaurismäkiho Muže bez minulosti obdržel Cenu Alfréda Radoka 2010 – a nyní svůj široký výrazový rejstřík uplatňuje na volné noze. Jeden z nejobsazovanějších herců střední generace se blýskl v hlavních mužských rolích ve filmech O rodičích a dětechNon Plus UltrasHodinový manželMiss Hanoi a Případ mrtvého nebožtíka. Diváci ho znají rovněž ze snímků Tmavomodrý světKaramazovi, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic, HastrmanVlastníci nebo z trilogie Zahradnictví. Vystupuje mj. v seriálech Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězdaBohéma, Rédl, Kosmo a Zrádci. Soustavně se věnuje dabingu.

author