Book cover

 

Katalogové č.: AK353
EAN: 8594169483535
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 15 hodin 59 minut

Překlad: Kateřina Krištůfková

Datum vydání: léto 2020

Recenze

Režie:

Jitka Škápíková

Pentagram (HH5)

„Sérioví vrazi existují stejně dlouho, co je na zemi víc než jeden člověk na zabití…“

I v Oslu bývá o prázdninách pěkné horko a poldové si vybírají dovolenou, jenže bouřlivák Harry se zapotí ještě víc. S milovanou Rachel je donekonečna na kordy kvůli pití, se šéfem zase kvůli osobitému pojetí služební disciplíny, kvůli němuž se potácí na hraně vyhazovu. A přitom v prořídlé letní kanceláři mordparty neví, kam dřív skočit: zrovna se ve sprše našla mrtvola ženy s odseknutým prstem. Znamená to dát se chtě nechtě do tandemu s prodejným kolegou Tomem Waalerem, kterého Harry už dlouho podezírá z čilých styků s mezinárodním gangem překupníků zbraní. Podaří se tak nesourodé dvojici rozkrýt komplikovaný případ sériového vraha, který z dámských obětí zasílá prsteníčky doprovázené znamením čarodějnického pentagramu?

Pátý případ Harryho Hola.

„Syrové, realistické, ve stylu americké školy. (…) Detektivka jako lusk.“ – iliteratura.cz

„Přestože je sériové vraždění spíš doménou Ameriky a Norsko mu čelí zřídkakdy, má tamní policejní sbor testosteronem nabitého pátrače, který se v zákrytech úchylné mysli vyzná jako nikdo jiný. Taky mu není cizí žádná noční můra.“ – The New York Times

Autor:
Jo Nesbø další tituly

author

(* 1960)

Po absolutoriu ekonomie pracoval přes den v Oslu jako finanční analytik a žurnalista, kdežto po večerech taxikařil a hrál s kapelou. Jelikož se musel v mládí vzdát slibné fotbalové kariéry, rozhodl se zabojovat ve světě literatury: první detektivka se svérázným kriminalistou Harrym Holem mu vyšla roku 1997 pod názvem Netopýr a postupně se rozrostla ve dvanáctisvazkovou řadu (dosud posledním titulem je Nůž). Případ Sněhulák byl zfilmován, tak jako autorova dystopie Okupace. Mimo holeovskou sérii, která vyšla v 55 jazycích v úhrnném nákladu přes 40 milionů výtisků a učinila z něj krále současné noirové krimi, publikoval Nesbø i u nás oblíbené thrillery Lovci hlavKrev na sněhuSyn a Půlnoční slunce. V próze pro děti a mládež se blýskl zatím pětisvazkovou humoreskou o vynálezech potrhlého doktora Proktora (vše vydáváme jako audioknihy). Do mezinárodní knižnice William Shakespeare 400 přispěl gangsterskou parafrází Macbetha (2018).

Účinkující:

Hynek Čermák další tituly

(* 1973)

Po studiu DAMU prošel mimopražskými činohrami až na jeviště Dejvického divadla, kde září od roku 2010. Objevoval se v rolích drsňáků s něžným srdcem (Muži v nadějiSantiniho jazykVe stínu, Cirkus Bukowsky ad.), nicméně nejvýraznější příležitost mu poskytla role majora Kuneše ve dvou řadách seriálu Rapl a na opačné straně zákona dilogie Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan. Za postavu policisty ve filmu Nevinnost získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Další polohy prokazuje v seriálech Dabing StreetČtvrtá hvězda či Zkáza Dejvického divadla nebo ve filmech Americké dopisySvatá čtveřiceNárodní třída a Poslední aristokratka.

 

Držitel ceny Audiokniha roku 2013: Nejlepší interpret (za audioknihu Národní třída).

author