Book cover

Katalogové č.: AK344
EAN: 8594169483443
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 37 minut

Překlad: Jitka a Rudolf Tomanovi

Datum vydání: 24. září 2020

 

Recenze

 

Rozhovor

Úchvatně krutá krása slov, která stojí za děsivý zážitek / OneHotBlog

Režie:

Hynek Pekárek

Parfém: příběh vraha

Má nejjemnější nos na světě. Vycítí i to, co mu tak bolestně schází?

Poslyšte zkazku o rokokovém psychopatovi, jenž pojmu „masová vražda“ vtiskl nový, kosmetický rozměr. Netvora Jeana-Baptista Grenouille zrodilo ve smradlavém 18. století pařížské rybí tržiště a odmalička se s ním svět nemazlil. Osiřelý a kulhavý skrček se stal koželužským učněm, kterého mistr mydlil hlava nehlava, ale božský dar – neomylně rozpoznat veškeré pachy i vůně světa – z hocha nevytloukl. A protože je Jean-Baptiste posedlý touhou rozvinout své nadání do netušených sfér, vloudí se do dílny krachujícího parfuméra Baldiniho, přičichne k tajům řemesla a uplatní je v podobě, nad níž současníkům vstávají vlasy hrůzou… Symbolický horor Patricka Süskinda o svérázné povaze lásky k bližnímu nabourává osvícenskou víru, že člověk je v zásadě dobrý. Ne šaty, nýbrž vůně dělají člověka – jenže jak voní ten, komu je vše lidské cizí?

Román zfilmoval Tom Tykwer s Benem Whishawem, Dustinem Hoffmanem a Alanem Rickmanem v hlavních rolích.

„Nádherně ovoněné vyprávění o olfaktorickém upírovi. Zpočátku se sice tváří jako dobový dokument, ale nakonec nám předloží metafyzickou hádanku.“ – Peter Ackroyd, The New York Times

„Co bude, když tato vůně (…) dojde? Není to jako ve vzpomínce, kde pachy byly nepomíjivé. Opravdová vůně se ve světě opotřebovává, je prchavá. A až bude spotřebována, už tu nebude zdroj, ze kterého jsem ji vzal.“ – ukázka z knihy

Autor:
Patrick Süskind další tituly

(* 1949)

Bavorský polyhistor se řadí k plachým beletristům typu J. D. Salingera, kteří si soukromí úzkostlivě střeží a publicitu i pocty odmítají. Pod vlivem rodové tradice nejprve v Mnichově vystudoval dějiny, ale pak v říši literatury prorazil novelou Kontrabas (1981, č. 1990) o přehlíženém muzikantovi, která se též dočkala úspěšné divadelní adaptace. Jeho nejznámější próza Parfém (1985, č. poprvé 1990), rokoková dumka o lásce a smrti ve stylu hororových fantazií krajana E. T. A. Hoffmanna, se stala nejžádanější poválečnou německou knihou. Devět let dominovala tamním bestsellerovým žebříčkům a krom oceňované hudby k filmu Toma Tykwera (2006) inspirovala řadu dalších hudebníků: Kurtem Cobainem a Marilynem Mansonem počínaje a kapelou Rammstein konče. Vedle sbírek esejů a scénáře k filmu Rossini čili Vražedná otázka, kdo s kým spí (1987) zaujal Süskind i tragikomickými novelami Holub (1987, č. 1995) a Pan Sommer(1991, č. 1995), v nichž bravurně líčí, jak jsme na duši osamocení, uštvaní a zranitelní.

Účinkující:

Jaromír Meduna další tituly

(* 1953)

Po absolvování DAMU hrál nejprve v Ostravě, Příbrami a Liberci. Od roku 1986 byl členem souboru Městských divadel pražských, po jehož rozpadu účinkoval na scénách Divadla Komedie a Divadla Rokoko. Od sezony 2008/09 působí v Divadle na Vinohradech. Jeho rejstřík zahrnuje jak kreace osvědčeného repertoáru (Falstaff ze Shakespeara, Célestin z Hervého, dále Schiller, Stendhal ad.), tak postavy z pera klasiků moderních (Čechov, Strindberg, Čapek, Bulgakov, Nash). Od filmových režisérů dostal sice otec herce Jana Meduny jen skromné příležitosti (Den pro mou láskuBizonPosel dobrých zpráv), zato exceluje v rozhlase a dabingu. Jeho hlasem promlouvají další desítky herců – např. David Suchet v roli Hercula Poirota či magnáta Maxwella, za jehož ztvárnění získal herec roku 2012 dabingovou Cenu Františka Filipovského – a mezi kreslenými hrdiny namátkou Mustafa z Ratatouille nebo figurky ze seriálu Simpsonovi.

author