Book cover

Katalogové č.: AK335
EAN: 8594169483351
Formát: 1 x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 48 minut

Datum vydání: 17. 2. 2021

Recenze

Režie:

Michal Bureš

Návrat Krále Šumavy – román o Josefu Hasilovi

Kdo jiný by došel temným lesem bez baterek hvězd až k hraničním kamenům? 

Životopisný román o králi šumavských převaděčů snímá z Josefa Hasila (1924–2019) legendární masku fantoma pohraničníků a estébáků. Na pozadí ponurých let 1948–1951 líčí autor dozrání bednářského učně, sukničkáře a fanfaróna v nepřítele režimu, který od únorového puče pomáhal v uniformě strážmistra SNB „kopečkářům“ na Západ. Přestože byl prozrazen a komunisté mu vyměřili osud mukla, podařilo se Hasilovi z lágru utéct do Bavorska a poté se do rodného kraje vracel jako agent-chodec řízený americkou CIC, aby v měsících před zadrátováním železné opony vodil přes hranice další uprchlíky a organizoval výzvědnou síť. Jeho spanilé výpravy do nepřehledného terénu lidských motivací prověřily jak soudržnost obyvatel Šumavy, tak zjištění, že leckdo se rád ohne podle biče mocných. O to víc vynikne drama muže, jenž se navzdory malému vzrůstu stal hrdinou, byť snu o brzkém znovunastolení svobody obětoval lásku, rodinu i ideály.

Románový bestseller Návrat Krále Šumavy vedle této audioadaptace inspiroval vznik stejnojmenné komiksové trilogie.

„Silná kniha s mnoha rovinami (…), jíž sluší strohý jazyk málomluvných vět a osekaných dialogů, nabízí i příběh obyčejných vesnických lidí a jejich chalup. Vrchol představují lyrická vyznání horské krajině, kterou autor dokonale zná.“ – Českobudějovický deník

Autor:
David Jan Žák další tituly

author

(* 1971)

Prachatický rodák a absolvent Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity se zprvu pokoušel prosadit jako novinář a básník (sbírkami Jak padá podzimDešti mezi slovaJizvy na svých místech Spodní zrcadla). Zatímco v prozaickém debutu Axe Africa (2006) vsadil ještě na experimentální notu, v lynchovském krimithrilleru Ticho (2009) už se jeho temná poetika přiklání ke snovým obrazům současné Šumavy a tamních zádumčivých obyvatel. K historické baladě Návrat Krále Šumavy (2012) Žák o rok později dodal i studii Po stopách Krále Šumavy, v níž rozkrývá mýty kolem propagandistického Kachyňova a Kalčíkova celovečerního snímku z roku 1959. Do milovaného kraje autora, který učí na budějovickém česko-anglickém gymnáziu, je zasazena i dobrodružná trilogie Tromby určená školní mládeži – dosud vyšly svazky Zmizení Edwina Lindy (2019) a Žeberův odkaz (2020).

Účinkující:

Ondřej Brousek další tituly

(* 1981)

Reprezentant třetí generace herecké dynastie Brouskových se před kamerou objevoval v chlapeckých rolích už od poloviny 90. let a do srdcí divaček se zapsal postavou Eliena z Hřebejkových Pelíšků (1999). Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a po absolutoriu zamířil nejprve do Divadla na Fidlovačce, kde se prosadil jako herec, skladatel scénické hudby i režisér. Účinkoval ve snímku Milenci a vrazi i v řadě televizních filmů a seriálů. Od roku 2013 je členem souboru Divadla na Vinohradech, v němž svůj mnohostrunný talent uplatnil třeba v roli mladého Wolfganga Amadea Mozarta v Shafferově předloze ke světoznámému Formanovu snímku nebo v evergreenech klasického repertoáru. Široké múzické výboje klávesisty skupiny Monkey Business zahrnují vedle televizní a muzikálové hudby též dvě symfonie.

author