Book cover

 

Katalogové č.: AK287
EAN: 8594169482873
Formát: CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 14 minut

Překladatel: Robert Tschorn
Datum vydání: jaro 2021

Režie:

Petr Gojda

Muž z Vysokého zámku

V pochmurné alternativní vizi roku 1962 si vítězné mocnosti Osy – Velkoněmecká říše a císařské Japonsko – rozdělily USA a začínají dobývat vesmír. Mezi porobenými Američany, kteří si v každodenním zmaru navykli svá rozhodnutí konzultovat s věštbami staročínské Knihy proměn, koluje však i románek vyprávějící o lepším světě. V něm Spojenci druhou světovou válku neprohráli a vše je uspořádáno tak, jak známe z reálných dějin planety. Jenže smyslu poselství pana Abendsena z pevnosti Vysoký zámek touží porozumět leckdo – vlastenci i kolaboranti, spiklenci i esesáci – a prostřednictvím všech těchto rozličných postojů se příběh ohýbá a skládá.

Klasika žánru alternativní historie získala SF cenu Hugo 1963 a stala se předlohou stejnojmenného seriálu uváděného v produkci Amazon TV.

„Střet svobodných občanů s tyranií (…) připomíná nástup nacistů v Německu. A na konci se dostaví i úleva, že se nenaplnila autorova burcující předpověď, čemu všemu bychom mohli čelit třeba v lednu 2017 po nástupu nového lídra do Bílého domu. “ - The New York Journal of Books

„Příběhy, činy i přešlapy obyčejných postav – lidí všedního dne, kteří se snaží obstát v autorově vyfabulovaném světě. Zároveň tušíme, že se hraje o samu jeho podstatu. A právě na podařené směsici vysokého a nízkého úspěch románu stojí.“ - měsíčník XB-1

Autor:
Philip K(indred) Dick další tituly

author

(1928-1982) 

Guru science fiction, jehož literární odkaz většinou testuje zdravý rozum hrdinů vystavených totalitě, se narodil v Chicagu. Studia historie v kalifornském Berkeley nedokončil kvůli psychickým problémům, se kterými se vyrovnával pomocí LSD, láskou k hudbě a psaním povídek. Románově debutoval knihou Sluneční loterie (1955, č. 1999), ale jeho složitě strukturované texty nakladatelství zpravidla odmítala – prorazil až s prózou Muž z Vysokého zámku (1962, č. poprvé 1992), jež mu v kariéře vynesla jedinou žánrovou cenu Hugo. V současnosti Amazon TV uvádí její třicetidílnou seriálovou adaptaci. V roce 1974 Dick získal Campbellovu cenu za román Kaňte, mé slzy, řekl policista (č. 2004). Z jeho kratších i delších děl s úspěchem čerpá Hollywood, jak prokázaly filmové trháky Minority ReportTotal Recall či Next. Dnes kultovně uctívaný spisovatel zemřel krátce před premiérou filmu Blade Runner, který natočil Ridley Scott s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Jeho předloha nazvaná Sní androidi o elektrických ovečkách? (1968) se roku 2017 dočkala i remaku Blade Runner 2049 v režii Denise Villeneuva.

Účinkující:

Ivan Řezáč další tituly

(* 1955)

Ochotník a loutkoherec rodem z Plzně přijal po absolutoriu DAMU angažmá v libereckém Divadle F. X. Šaldy (od 1979), odkud po pěti sezonách přestoupil do ústeckého Činoherního studia. V letech 1987–1995 byl členem činohry Národního divadla v Praze, kde ztvárňoval mnohostrunné postavy klasického repertoáru (Shakespeare, Ibsen, Miller ad.). V roce 2002 stál u obnovení Švandova divadla – blýskl se tu rolemi mága Prospera ze Shakespearovy Bouře či Arnulfa z Molièrovy Školy pro ženy (Thálie 2005 za nejlepší mužský herecký výkon). Od roku 2008 hraje v Divadle na Vinohradech. Zatímco filmaři mu dosud nabízeli spíš epizodní role, výrazné je jeho působení rozhlasové a nyní i režijní (CyranoKlářiny vztahy).

author