Book cover

Režie:

Jitka Škápíková

Mumínci a čarodějův klobouk

Není nad to, probudit se po dlouhém zimním spánku do prvního jarního rána... Všichni tvorečkové běhají v tajícím sněhu, hledají své věci, chvilku se zastaví na kus řeči, ale pak spěchají, aby stihli jarní úklid. A ještě než maminka připraví snídani, vydají se Mumínek, Šňupálek a Čenich na výlet na kopec nad údolím. Na samém vršku najdou černý cylindr, do kterého když se něco vloží, tak z něho vyjde něco jiného. Čí asi bude? Nic netušící kamarádi kouzelný klobouk klidně přinesou domů – a pak se začnou dít věci...

Autor:
Tove Janssonová další tituly

author

(1914–2001)

Finská malířka, ilustrátorka a spisovatelka z umělecké rodiny patřící k tamní švédské menšině vystudovala výtvarné umění ve Stockholmu, v Helsinkách a Paříži. Pracovala jako ilustrátorka satirického časopisu Garm, kreslila komiksové stripy a ilustrovala řadu knih (např. finské a švédské vydání Hobita či Alenky v říši divů). Roku 1945 jí vyšla první samostatná knížka o rodině skřítků mumínků (Cesta za tatínkem, č. 1999), díky níž se rázem proslavila a byla požádána o dennodenní dodávky jejich kreslených příhod pro večerník The London Evening News (od 1953). Během následujícího čtvrt století o nich i o jejich přátelích vydala celkem osm knih, které byly přeloženy do desítek jazyků, nicméně psala i beletrii pro dospělé (Letní kniha). Autorčino dílo bylo poctěno mj. Medailí Hanse Christiana Andersena (1966), trojí Finskou státní cenou nebo Cenou Švédské akademie. Roku 2017 bylo v její vlasti zpřístupněno muzeum mumínků a v provozu je též zábavní park zasvěcený těmto laskavým postavičkám, jejichž symbolické příběhy byly mnohokrát zfilmovány.

Účinkující:

Vladimír Javorský další tituly

(* 1962)

Po dokončení JAMU působil pět sezon v brněnském Divadle Husa na provázku, v roce 1993 přešel do pražského Činoherního klubu a začal hostovat na řadě dalších scén. Od roku 1999 je členem činohry ND. Do paměti diváků se zapsal postavou Seppa ze seriálu Vlak dětství a naděje (1985), rolí Ctibora alias Kyslíka ze seriálu Chlapci a chlapi (1988), jako svazák Jasánek z Černých baronů (1992) a především ztvárněním mima Deburaua v seriálu Největší z Pierotů (1990). Na kontě má dalších 60 filmových rolí (Krajina s nábytkem,Báječná léta pod psaEne beneKousek nebeVáclavAndělé všedního dneNevinné lžiTady hlídám já atd.). Za postavu ztroskotance Jardy z filmu Poupata získal roku 2011 sošku Českého lva. Vedle hereckých aktivit rovněž zpívá a hraje na saxofon.

author