Book cover

Katalogové č.: AK291
EAN: 8594169482910
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 9 hodin 36 minut

Překlad: Zora Freiová

 

Recenze

Režie:

Jitka Škápíková

Měsíční tygr

Claudia je na prahu smrti. Ještě však neřekla poslední slovo…

Claudia Hamptonová leží na nemocničním lůžku a v duchu sepisuje „dějiny světa a zároveň s nimi i ty své“. Slavná spisovatelka je současně historičkou, a právě proto do privátní bilance promítá velké i malé historické události, jež formovaly její život a také životy jejích blízkých. Především je to však silná a nezávislá žena. Dětství strávila v předválečné Británii, za války působila jako zpravodajka v Káhiře a vydobyla si místo v čistě mužské disciplíně: v dějepisectví. Ve válečné vřavě našla i ztratila pravou lásku, měla bratra, kterého zbožňovala, milence, jemuž se nedalo věřit, a porodila dceru, kterou bohužel nedokázala milovat… Střípky vzpomínek nahlíží jak ze svého úhlu pohledu, tak s přispěním rozličných perspektiv zúčastněných postav – a vedle toho dává obecenstvu možnost reportážně zkoumat prostředí, v němž tráví poslední dny.

„Jsem poskládaná z nesčetného množství Claudií, které se točí a mísí a oddělují jako sluneční odlesky na vodní hladině.“

Román byl v roce 1987 odměněn Bookerovou cenou a probojoval se i mezi finalisty speciálního ocenění Golden Man Booker za nejlepší britský román osmdesátých let.

„Ta kniha je jako zahradní lampa: celou noc pozvolna zelenkavě hoří, odhání komáry, propadá se do popela a její zářící rudé oko je společníkem horoucí temnoty, která kolem ní vrzavě pobzikává.“ - The Guardian

V knižní podobě vydalo nakladatelství Host. 

Autor:
Penelope Lively další tituly

author

(* 1933)

Britská autorka mnoha románů pro dospělé i pro děti. Získala řadu ocenění, mj. Carnegieho medaili za literaturu pro mládež, a dvakrát byla nominována na Bookerovu cenu: v roce 1977 za román The Road to Lichfield (Cesta do Lichfieldu) a v roce 1984 za román According to Mark (Podle Marka). Vrcholnou ostrovní prémii nakonec obdržela v roce 1987 za román Měsíční tygr, který se probojoval i mezi finalisty ocenění Golden Man Booker za nejlepší britský román osmdesátých let. V literární tvorbě pokračuje až do současnosti: i ve svých šestaosmdesáti letech stále vydává nové knihy. Jejím posledním počinem je beletrizovaný esej Život v zahradě (2017, č. Host 2019; audioknihu připravujeme). Naši čtenáři ji znají i z dramatické prázdninové bilance V horkých vlnách (1996, č. 2001). Penelope Lively má dceru, syna, šest vnoučat a žije v Londýně.

Účinkující:

Taťjana Medvecká další tituly

(* 1953)

Výrazná česká herečka a dabérka ještě za studií na DAMU hostovala v Národním divadle a od absolutoria v roce 1975 je stálou členkou jeho činohry. Dvakrát získala cenu Thálie – za role Alžběty I. v Schillerově Marii Stuartovně (2000) a Antonie v Nilinově hře Poprvé vdaná (2002) – a je též nositelkou řady dalších divadelních ocenění. Na filmovém plátně se poprvé objevila v komedii Marečku, podejte mi pero! (1976) a blýskla se mj. ve snímcích VeronikaMuka obraznostiZámek v Čechách či Operace Silver A. Výrazná je její dlouholetá práce pro dabing – v roce 1997 byla poctěna Cenou Františka Filipovského za hlas Susan Sarandonové ve filmu Thelma a Louise – a rovněž účinkování v rozhlase (sedmkrát zvítězila v anketě Neviditelný herec). Roku 2012 obdržela sošku Českého lva za nejlepší vedlejší ženskou roli ve filmu Dům.

author