Book cover

Katalogové č.: AK193
EAN: 8594169481937
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 19 hodin 51 minut

Překlad: Jana Kunová

Ilustrace: Maria Makeeva

Recenze

Kořeny americké ženy / naposlech.cz

Meg, Jo, Beth a Amy, audioknižní Malé ženy / marketaruzickova.cz

Rozhovor

Přenést hlasem emoci / OneHotBlog

Režie:

Jitka Škápíková

Malé ženy

Každá je jiná, ale po svém všechny touží po štěstí, lásce a životním naplnění.

Během bojů Severu proti Jihu prožívají čtyři sestry rozdílných povah pod dohledem starostlivé matky nejrůznější sourozenecká škádlení, nacházejí přátelství, snaží se pomáhat druhým a potkávají je první citové zmatky. Romantická Meg, nezkrotná Jo, plachá Beth a rozmazlená Amy musejí čelit stesku po tatínkovi, který odjel konat svou povinnost v občanské válce, nedostatku či vážné chorobě, ale hlavně svým vlastním ambicím, tužbám a malým nectnostem.

Mnohokrát zfilmovaná klasika americké literatury
 

Asi nejznámější je adaptace z roku 1994 s Winonou Ryder, Claire Danes, Kirsten Dunst a Susan Sarandon v hlavních rolích, nebo již klasická verze (George Cukor, 1933), ve které si oblíbenu postavu Jo zahrála Katherine Hepburn. Roku 2017 vznikla třídílná minisérie BBC, v níž maminku čtyř sester ztvárnila Emily Watson. V roce 2018 bylo natočeno moderní filmové převyprávění příběhu přesazené do současnosti a 5. 3. 2020 bude mít premiéru nejnovější adaptace v režii Grety Gerwig se Saoirse Ronan, Emmou Watson, Timothée Chalametem, Laurou Dern a Meryl Streep v hlavních rolích.

Autor:
Louisa May Alcott další tituly

author

(1832-1888) 

Americká spisovatelka vyrostla v harmonické rodině, která žila v duchu německé transcendentalistické filosofie. Finanční situace ji však už v mladém věku přiměla, aby začala pracovat jako občasná učitelka, švadlena, guvernantka, domácí pomocnice a nakonec i spisovatelka. První plnohodnotnou povídku Soupeřící malíři (The Rival Painters) napsala v šestnácti letech, publikovala ji v bostonském časopise v roce 1852. O dva roky později následovala první kniha, sbírka pohádek Květinové bajky (Flower Fables, 1854), roku 1860 začala přispívat do magazínu Atlantic Monthly. Pod pseudonymem A. M. Barnard psala kvůli výdělku brakové prózy, pod vlastním jménem tvořila také mravoučné pohádky a příběhy pro děti. Skutečný úspěch přišel až s první částí románu Malé ženy (Little women: or Meg, Jo, Beth and Amy, 1868), v němž se inspirovala vlastním dětstvím se sestrami v americkém Massachusetts. Knihu psala na objednávku a brzy k němu přibyla i druhá část (Good wives, 1869), kde líčí dospívání svých hrdinek a jejich hledání manželského štěstí. Následovaly další díly Malí muži (Little men, 1871) nebo Jo a její hoši (Jo´s boys, 1886). Zastávala abolicionistické a feministické názory, byla obránkyní sufražetek a stala se první ženou registrovanou do volební komise v Concordu. 

 

Účinkující:

Andrea Elsnerová další tituly

(* 1977)

Po studiu herectví na pražské konzervatoři nastoupila do angažmá v Městském divadle Mladá Boleslav. Odtud v roce 1999 přešla do Divadla na Vinohradech, kde působí dodnes. Na televizní obrazovce se poprvé objevila v seriálu Prima sezona (1994) a ve stejném roce ztvárnila roli novicky ve filmu Řád, za kterou byla nominována na Českého lva a oceněna Zlatým glóbem. Největší popularitu ale získala díky seriálu Četnické humoresky (2000, 2003) a objevila se také v dalších televizních sériích Život na zámku, Hříšní lidé města brněnského, Hraběnky či Cukrárna, dále v pohádce Rumplcimprcampr (1997) či ve snímcích Fany (1995), Co chytneš v žitě (1998) či Rafťáci (2008). Kromě toho úspěšně spolupracuje s rozhlasem a věnuje se dabingu.

 

author