Book cover

Katalogové č.: AK235
EAN: 8594169482354
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 10 hodin 53 minut

Datum vydání: 2. prosince 2020

 

Recenze

Režie:

Hynek Pekárek

Krajiny vnitřní a vnější

Ztrácíme vnější krajinu. Znamená to, že se něco děje i s krajinou vnitřní…

Ne nadarmo se říká, že o nitru člověka nejvíc vypovídá pohled z okna jeho pokoje. A v tomto směru nejsou naše vyhlídky zrovna lichotivé – letitý nezájem o krajinu domova mnohde vyústil ve zjevnou degradaci jejího ducha. Soubor esejů geologa Václava Cílka o krásách České kotliny, která jen zdánlivě dříme pod vrstvami pradávných horotvorných dramat, vyniká hebkostí slov i posvátností prožitku, objevnými souvislostmi i aforistickými postřehy poutníka, jenž na cestě učinil to, co při soustředěné chůzi svedeme úplně všichni: vyzářil to nejlepší ze sebe sama. Autorovy úvahy ukazují, jak lze prostor kolem sebe znovu objevovat nejen ve prospěch přírody samé, ale také v zájmu vlastní duše. Vždyť bez krajiny není lidské paměti, a tedy ani skálopevné opory, že někam patříme. Je načase obnovit ztracenou rovnováhu, nechceme-li už brzy klepat u psychiatrů a přetlačovat se s tisícovkami dalších pacientů.

„Podle Cílkovy knihy si lze krásně plánovat trasy na místa, kolem kterých bychom jinak bez povšimnutí prošli (…), ke klidnému zamyšlení se nad tím, kdo jsme, kde a jak žijeme, a proč vlastně.“ –  Rita Kindlerová, iliteratura.cz

„Dnes je nemyslitelné, že by průměrně bohatý člověk složil svůj majetek do jedné truhlice či skříně, jak to bylo běžné ještě před druhou světovou válkou. Stejným způsobem, jako se naše domovy zaplnily věcmi a nábytkem, se zaplnila naše krajina různými kůlnami, garážemi a přístavbami, jež vesměs obsahují polofunkční haraburdí.“ – ukázka z knihy

Autor:
Václav Cílek další tituly

author

(* 1955)

v pubertě pobýval s rodiči v Tanzanii, kam byl jeho otec vyslán jako geolog. Po jeho vzoru pak obor vystudoval na PřF UK, zabýval se zejména problémy klimatické oscilace, v letech 2004–2012 vedl Geologický ústav AV ČR. Od té doby se coby esejista a lektor zaměřuje na podoby kulturní krajiny a postavení člověka v ní. Za soubory Krajiny vnitřní a vnější (2002) a Makom – kniha míst (2004) získal Cenu Toma Stopparda 2005. Široké pole jeho působnosti však dokládají i překlady zenové poezie zahrnuté do svazku Mrtvá kočka (1992), literárněvědná studie Borgesův svět (2007) nebo vlastivědné album pro náctileté Krajiny domova (2013, cena Zlatá stuha), v němž „s pokorou chodí, hledá a dívá se“. Početnou obec příznivců upoutal nejen knihami Dýchat s ptáky (2008), Prohlédni si tu zemi (2012), Podzemní Praha (2015) či Co se to děje se světem? (2016), ale i účastí na populárně-vědeckých projektech, nejnověji na publikaci Krajem Joachima Barranda aneb Cesta do pravěku země české (2020).

Účinkující:

Miroslav Táborský další tituly

(* 1959)

vystudoval učitelství fyziky na PedF v Hradci Králové (1985) a DAMU (1987). Do prvního angažmá nastoupil v Kladně, prošel několika metropolitními scénami a od roku 1996 je oporou souboru Divadla v Dlouhé. Za roli Jindřicha v Topolově Konci masopustu obdržel Cenu Alfréda Radoka 1997. Alternuje i v Divadle Járy Cimrmana. Filmoví diváci si jeho tvář a podmanivý hlas vybaví ze snímků Tankový praporČerní baroni, Svatba upírůKoljaLotrando a ZubejdaTmavomodrý svět, Mazaný FilipOperace Silver A či z hexalogie o Básnících. Za roli tlumočníka Passera ve španělském filmu Dívka tvých snů obdržel v roce 1999 Goyovu cenu, a tak ho vyhledávají i zahraniční filmaři (Duna, Bídníci, Kletba bratří Grimmů, Muž, který se směje, Hostel). Vedle účasti v desítkách televizních seriálů je činný též v rozhlase a dabingu – namluvil např. Vy-víte-koho v sérii o Harrym Potterovi.

author