Book cover

Režie:

Hynek Pekárek

Kirké

Slavná kráska dnešníma očima

Když se narodila, neměli pro to, co byla, žádné pojmenování. Dali ji jméno Kirké a nazvali nymfou, protože měla být jako ty ostatní. Ale malá Kirké je jiná, protože nemá božskou moc. Trápí ji pošklebky sourozenců: k čemu je v říši bohů nymfa mluvící lidským hlasem?

Teprve láska k člověku v ní probudí kouzelnou moc, která dokáže měnit lidi v bohy a bohy v netvory. Za trest ji Zeus vyžene na ostrov Aiaia, kde žije stovky let jen ve společnosti zvířat a nymf. Ke břehům připlouvají lodě plné námořníků, za jejichž násilí je Kirké začaruje v prasata. Když jednou dorazí i hrdina Odysseus, proměňuje se i samotná Kirké, která si konečně musí vybrat, kam vlastně patří. Do říše bohů, nebo světa smrtelníků? 

 

Kniha se umístila na 1. místě v žebříčku bestsellerů deníku The New York Times, na nejlepší knihu roku ji nominovali ve více jak 26 periodikách, ocenění Nejlepší kniha roku 2018 vyhrála například na Goodreads (kategorie Fantasy), a to s téměř dvojnásobným počtem hlasů oproti další v pořadí. Kirké je také jedním z titulů letošního podzimního VKČ (Slovart, 2019).

 

„Smělé, málem podvratné převyprávění příběhu o krásné bohyni je navzdory rozsahu výpravné a zároveň intimní. Nejvýraznější ženská postava z Homérovy Odyssey v tomto románu promlouvá velmi osobitě.“ - The New York Times

Autor:
Madeline Miller další tituly

author

(* 1977)

Narodila se v Bostonu, vyrůstala v New Yorku a ve Filadelfii. Bakalářský i magisterský titul získala na Brownově univerzitě, kde studovala latinu a klasickou řečtinu. Při studiích na Yaleu se specializovala na adaptaci klasických textů do moderní podoby. Posledních dvacet let se věnuje výuce latiny, řečtiny a Shakespeara na různých středních školách. V současnosti žije, učí a píše v Cambridgi v Massachusetts. Její první román The Song of Achilles(Achilleova píseň, Host 2014) získal v roce 2012 cenu Orange za nejlepší beletristické dílo napsané ženou a figuroval vysoko v popředí žebříčku bestsellerů deníku New York Times. Byl přeložen do více než dvaceti jazyků. Její druhý román Circe(Kirké, Slovart 2019) se stal rovněž okamžitým bestsellerem a získal řadu cen, například Indies Choice Best Adult Fiction of the Year Award či stejnojmenné ocenění pro nejlepší audioknihu roku. Nyní se natáčí jeho filmová verze pro kanál HBO Max.

Účinkující:

Petra Špalková další tituly

(* 1975)

Od malička účinkovala spolu se svým bratrem v inscenacích Dětského studia brněnského Divadla Na provázku. Po maturitě studovala čtyři semestry divadelní vědy na Univerzitě Karlově, nakonec však dala přednost divadelní praxi. V letech 1991-96 byla členkou divadelního spolku Kašpar, pak přestoupila do pražského Činoherního klubu. Roku 1997 hostovala v Divadle v Dlouhé a v téže době se stala držitelkou ceny Thálie jako talent roku. Na podzim 1999 přestoupila do Divadla Na zábradlí, kde ostatně už rok předtím hostovala a od roku 2005 je členkou souboru činohry Národního divadla v Praze. Filmoví a televizní diváci ji znají např. ze seriálů Zdivočelá země (1997), Letiště (2006), Terapie II (2013), nebo ze snímků Šakalí léta (1993), Šeptej (1996), Kolja (1996), Smradi (2002), Marta (2006), Václav (2007) a dalších. Za hlavní ženskou roli ve filmu Jako nikdy (2013) získala ocenění Český lev.

 

author