Book cover

Katalogové č.: AK123
EAN: 8594169481234
Formát: 4 x CD mp3
Délka nahrávky: 31 hodin 21 minut

Recenze

Karlův život se uzavřel / naposlech.cz

I moje uši umí číst: Karel IV. – trilogie / hranatesiticko.cz

Režie:

Michal Bureš

KAREL IV. ‒ kompletní trilogie

První díl trilogie Tajný deník ukazuje panovníkův život uceleně skrze vzpomínky na dětství, na rodiče, na všechny čtyři manželky i na potomky. Druhý s podtitulem Císař a císařovna se soustředí na císařskou korunovaci a na svazek s poslední ženou Alžbětou. Třetí část Císař a synové se zaměřuje na vztah „otce vlasti“ k následníkovi Václavovi i k ostatním synům z dalších manželství, i vůči levobočkovi. 

Sám autor J. B. Prokop trilogii charakterizuje: „První díl začíná v roce 1363, kdy se Karel počtvrté a naposledy ženil, s Alžbětou Pomořanskou, a kdy ho navštívil Guillaume de Machaut, což je skutečná historická postava a opravdu v té době v Praze byl. Ten mu vypráví o starých časech, takže se vracíme dozadu a dozvídáme se o době před Karlovým narozením, přes jeho dětství až do jeho nástupu na český královský a římský císařský trůn v roce 1346. A zaznamenává i jeho svatbu. Druhý díl mapuje zhruba období od roku 1363 do roku 1369 – tedy čas, kdy královna Alžběta byla korunována v Římě císařovnou a došlo ke spoustě událostí, třeba k narození Zikmunda, v říši se odehrávaly i nejrůznější boje. Třetí díl vyměřuje od roku 1369 poslední dekádu Karlova života: jeho poslední cestu do Paříže a jeho boj o zvolení Václava na římský trůn. Je nutno říci, že prvorozeného Václava protěžoval, ale Zikmunda moc ne. O Zikmundovi sice samozřejmě mluvil a také s ním počítal, ale… a i to se snažím reflektovat: Kdyby Václava trochu méně ’vodil za ručičku‘ a tolik mu neumetal cestičku, nebo kdyby naopak více stál za Zikmundem, mohlo to všechno dopadnout jinak." 

Trilogie se v roce 2017 rozroste v Lucemburskou pentalogii, do které budou patřit rovněž audioknihy VÁCLAV IV. a ZIKMUND Lucemburský.

Autor:
Josef Bernard Prokop další tituly

author

Narodil se a studoval v Praze (varhany, klavír, hudební věda). Po krátké pedagogické praxi zakotvil roku 1992 v Českém rozhlase, kde je redaktorem a moderátorem. Kromě toho je také autorem více než dvou stovek rozhlasových pořadů, spoluautorem televizních pořadů (s režisérem A. Moskalykem) a autorem dvou divadelních her. Aktivně koncertuje na varhany, a to nejenom v Čechách, ale ve většině zemí Evropy. Je aktivní i v muzikologické práci, mj. je zakladatelem a předsedou České společnosti Jana Ladislava Dusíka. Vychovává mladé klavíristy v ZUŠ Jana Zacha v Čelákovicích. Ke Karlovi IV. má autor o to větší vztah, že někteří z jeho předků byli ve službách tohoto slavného panovníka a u jeho dvora.

Účinkující:

Jiří Dvořák další tituly

(* 1967)

Narodil se v Brně, kde také vystudoval herectví na JAMU a vzápětí získal angažmá v Městském divadle. Účinkoval rovněž v šumperském a brněnském Mahenově divadle. Roku 1999 dostal nabídku působit v pražském Divadle na Vinohradech, v jehož souboru patřil po léta k předním členům. Působí též v Divadle Viola. Televizní a filmoví diváci jej znají z filmů Vůně vanilky, Anděl páně, Operace Silver A, Zemský ráj to napohled či Příběh kmotra a ze seriálů jako Pojišťovna štěstí, Světla pasáže, nebo Sanitka 2. Za svou interpretaci audioknihy Muž z ostrova Lewis obdržel cenu Audiokniha roku 2014: Nejlepší četba

author