Book cover

 

Katalogové č.: AK289
EAN: 8594169482897
Formát: 1x CD mp3
Délka nahrávky: 8 hodin 46 minut

Překladatel: Antonín Přidal

Datum vydání: leden 2020

 

Recenze

 

Reportáž

Jak vznikají audioknihy? Někdy kručí v břiše, jindy se musí vstávat / idnes.cz

Režie:

Hynek Pekárek

Hostující profesoři

Škola hrou a taky základ života. Ale i expert by užasl, jak se učí tady…

Když se usedlý učitýlek Philip Swallow z univerzity v anglické Papridgi ocitne na semestrálním pobytu v kalifornské Euforii a na jeho židli výměnou přistane zámořské pedagogické eso Morris Zapp, je o zábavu postaráno. Pod taktovkou klasika žánru univerzitního románu se v obou městech začnou dít věci, až se laik diví, expert žasne a publikum se chechtá. Ctihodní pánové v hostitelské zemi pořádně obnaží své kulturní i rodinné zázemí, sebe sama a taky celou škálu komických úletů britských a amerických intelektuálů. Univerzity jsou sice podle Davida Lodge „katedrálami moderního věku“, do jejichž profesorských rituálů nemá venkovní svět co mluvit, ale pokud zrovna zuří sexuální revoluce roku 1969, proč hnít v akademických věžích ze slonoviny?

„V letecké epoše plastových příborů, zesílené bezpečnosti a stále mrňavějšího prostoru pro nohy si lebedíme, že se ještě našla starší kniha, která vnáší tolik vzruchu do cestování mezi kontinenty.“  - The Guardian

„Neuvěřitelně komplexní dílo v nevelkém, chytrém a esteticky zajímavém celku (…) servíruje rozličná témata, jako jsou například Anglie vs. Amerika, šedesátá léta, manželství, literární věda, sexuální revoluce, krize středního věku a co s ní, počátky feministického hnutí nebo pozice knihy v moderní době.“  - iliteratura.cz

Autor:
David Lodge další tituly

author

(* 1935)

Absolvent anglistiky na Londýnské univerzitě se jako jeden z mála literárních vědců zaskvěl i v říši beletrie, do níž navíc bohatě propašoval zápletky ze svého oboru. V letech 1960–1987 přednášel v Birminghamu, kde s kolegou Malcolmem Bradburym vynalezli žánr univerzitního románu a zalidnili ho figurkami profesionálně deformovaných intelektuálů. Vysokoškolské prostředí a meze jeho aktérů zparodoval autor zejména ve volné trilogii Hostující profesoři (1975, č. poprvé 1980), Svět je malý (1984, č. 1988) a Pěkná práce(1988, č. 1993), k níž podnikaví nakladatelé občas přilepují i pozdější díla Profesorské hrátky (2001, č. 2002) či Nejtišší trest (2008, č. 2009). Humorně laděné jsou i jeho prózy namířené proti doktríně katolicismu, hlavně sexuální fraška Den zkázy v Britském muzeu(1965, č. 1974). Z Lodgeových odborných prací analyzujících vztah fikce a fakticity anebo – podobně jako jeho ďábelský všeuměl Morris Zapp – odkaz Jane Austenové, u nás zatím vyšel jen soubor esejů Jak se píše román

Účinkující:

Jaromír Dulava další tituly

(* 1960)

Po studiu na brněnské konzervatoři působil v Divadle Husa na provázku a od roku 1990 je členem souboru pražského Činoherního klubu, kde hraje dodnes. V roce 2008 zde získal Cenu Alfréda Radoka za roli Předsedy v Kunderově Ptákovině (v inscenaci L. Smočka). Během své kariéry se objevil také v řadě filmů, např. Muži v říjiGrandhotel, Obsluhoval jsem anglického krále, Tmavomodrý svět, Padesátka nebo Hmyz, televizní diváci si ho pamatují z populárních seriálů jako Konec velkých prázdnin, Doktor Martin, Reportérka,Vraždy v kruhu, Sanitka 2 či  Neviditelní a z dabingu je dobře známý i jeho nezaměnitelný hlas.

author

Jitka Ježková další tituly

(* 1978)

Vystudovala Pražskou konzervatoř a katedru teorie kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na televizní obrazovce se objevila poprvé v roce 1994 v seriálu Prima sezóna, o rok později pak v seriálu TV Nova Nováci. Od té doby pravidelně účinkuje v televizních inscenacích a seriálech (Jetelín, Případy 1. oddělení, Rapl, Obchoďák, Doktoři z Počátků, Expozitura) a filmech (Ostravak Ostravski, Intimity, Početí mého mladšího bratra, Báječná léta pod psa). Hostovala v Činoherním klubu, v Divadle Palace a v Divadle v Řeznické. Už od 14 let se úspěšně věnuje dabingu. Svůj hlas propůjčila například Kate Winsletové ve filmu Titanic nebo Liv Tylerové v Pánovi prstenů. V roce 2004 dostala Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu za film Teorie létání.

author

Klára Sedláčková Oltová další tituly

(* 1976)
Vystudovala JAMU v Brně, do Divadla v Dlouhé, v jehož souboru je stále činná, přišla na základě konkurzu. Jejím prvním hereckým partnerem v profesionálním angažmá byl Karel Roden, který ji provázel i v jejím debutu filmovém (hráli spolu v povídce Svatební košile ve filmu v Kytice). Za postavu Kristýny Fialové v Našich furiantech získala cenu za nejlepší ženský herecký výkon GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích. Objevila se také ve filmech a inscenacích jako Román pro ženy (2004), Vřesový trůn (2006), Operace Silver A (2007) či v seriálech Hop nebo trop (2004), Poste Restante (2009), Všechny moje lásky (2015) nebo Ordinace v růžové zahradě (2017). 

 

author

Jan Vondráček další tituly

(* 1966)

V dětství chodil do dramatického kroužku, ale k divadlu se dostal až během vojenské prezenční služby v Armádním uměleckém souboru. Následovalo studium na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, odchod s celým ročníkem do nově vzniklého Dejvického divadla, účast na mnoha festivalech, řada ocenění a vstup do souboru Divadla v Dlouhé, jehož členem je dodnes. Díky seriálu Mentalista, v němž dabuje hlavní postavu Patrika Janea, je známý i jeho hlas (Cena Františka Filipovského 2010). Filmoví a televizní diváci ho mohli zaznamenat ve filmech Pokoj v duši (2009), Lidice (2011), Příběh kmotra (2013) nebo v seriálech České století (2013), Život a doba soudce A. K. (2014), Vraždy v kruhu (2015) a Kapitán Exner (2017).

author