Book cover
Katalogové č.: AK261
EAN: 8594169482613
Formát: 1CD mp3
Délka nahrávky: 7 hodin 54 minut

Režie:

Jitka Škápíková

Dědina

„Chodit v teplákách je něco jiného než se do nich narodit.“ – Petra Dvořáková

Hranice jsou tady rozorané mezi poli i mezi lidmi, takže všichni tu na sebe vědí všecko, počítají každou korunu a civějí druhým do talíře i do postele. Život je zde ještě pevně spjatý s půdou a odehrává se natěsno na ploše vlastního dvorku, hospody či krámku… Taková je Dědina – tragikomický příběh současné vesnice kdesi v cípku autorčiny rodné Vysočiny, nahlížený očima jejích obyvatel a vyprávěný jejich autentickým jazykem s nářečím. Fyzická blízkost bodrých hrdinů i jejich společná práce, touha po lepším živobytí i neodbytná vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů a provází je marná snaha vyléčit rány z minulosti. Svižné vyprávění oceňované spisovatelky žádnou z postav nesoudí, a co je ještě podstatnější: nenudí. 

  Audiokniha roku 2019: Absolutní vítěz

  Audiokniha roku 2019: Nejlepší vícehlasá audiokniha

„Příběh Dědiny nepostrádá tradiční mapování současné české vesnice i její emblematické znaky. Každý sleduje své sousedy a bedlivě si hlídá, co si naopak oni myslí o něm. Alkohol teče proudem a skoro každý si tu chová prase na porážku.“ – novinky.cz

„Autorka zahrnula vše, co bychom na vesnici mohli hledat: zabijačky i příležitostné nevěry, vesnické zábavy i spory mezi tchyněmi a snachami, nepovedené soulože, sousedské klevetění i zlodějinu.“ – iliteratura.cz

„Příběhy v Dědině neukazují život nijak idylický, ale hlavně hodně reálný. Jsou zde na vesnici všudypřítomné drby, závist a také skvěle vykreslené zažité stereotypy. A to ve stylu: rád bych jí za jídlo pochválil, ale neudělám to, ani můj táta to nedělal a ženy nás taky nechválí, že jsme pěkně vykydali hnůj.“ – kultura21.cz

Autor:
Petra Dvořáková další tituly

author

(* 1977)

Rodačka z Velkého Meziříčí strávila čtyři roky v klášteře, souběžně vystudovala SZŠ a až do synovy vážné nemoci pracovala jako zdravotní sestra. Od absolutoria filozofie na brněnské Masarykově univerzitě se věnuje literární tvorbě. Čtenáře upoutala už debutovým souborem rozhovorů Proměněné sny (2007) o vztahu Čechů k víře, oceněným Magnesií Literou za publicistiku. V knize Já jsem hlad(2009) popsala svůj zápas s mentální anorexií. Děti a mládež poprvé oslovila knihou Julie mezi slovy (2013, rozšířeno 2020), za niž získala výroční Zlatou stuhu, a nejmladšímu publiku věnovala poté i kancelářskou historku Flouk a Líla (2015) a florbalový román Každý má svou lajnu (2017). Její scenáristická tvorba zahrnuje mj. přípravu pořadů pro kanál ČT D:). Ve výrazově sevřených novelách Dědina(2018), Chirurg (2019) a Vrány (2020), které patří k nejžádanějším titulům současné české prózy, líčí sociální dramata odehrávající se mimo ostrá světla velkoměst. Všechny tři tituly jsme vydali v audioverzích.

 

Účinkující:

Pavla Tomicová další tituly

(* 1962) 

Česká divadelní a filmová herečka se narodila v Karviné, ale vyrůstala v Havířově. Vystudovala střední pedagogickou školu a rok učila. Přihlásila se na obor loutkářství na pražské DAMU. Už při studiu začala spolupracovat s divadlem Drak v Hradci Králové. Po dokončení studií nastoupila v tomto divadle do stálého angažmá. Jako loutkoherečka působila deset sezón. Režisér Vladimír Morávek jí nabídl v roce 1996 roli Milady Kotrlé ve hře Buldočinauváděné v Klicperově divadle v Hradci Králové. Po úspěchu v této roli již v tomto divadle zůstala v angažmá do sezony 2016/2017, kdy odešla na volnou nohu. V rámci festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio obdržela v roce 2014 rozhlasovou Thálii za roli Mado v rozhlasové hře francouzské autorky Danièle Sallenave Znásilnění. Má dvě děti. Do širšího podvědomí televizních diváků se zapsala rolí ve filmu Snowboarďácí (2004).

author

Dita Kaplanová další tituly

(* 1965) 

Herecká dráha brněnské rodačky měla doslova raketový start: první herecká zkušenost přišla v šesti letech, kdy byla vybrána pro dabing sovětského filmu Čajkovskij. O dva roky později se objevila poprvé na obrazovce. Od šesti let byla také členkou divadelního souboru Pírko při Domě pionýrů a mládeže v Brně, se kterým navštívila i několik zahraničních divadelních festivalů (např. v Londýně). Zde ji také objevila asistentka Karla Kachyňi, když hledala blonďatou představitelku hlavní role pro film Čekání na déšť. Dita vyhrála konkurz a role Aleny odstartovala její kariéru dětské filmové hvězdy. Za ztvárnění této postavy získala na XVIII. Filmovém festivalu pro děti v Gottwaldově zvláštní cenu poroty.

První velký úspěch přišel v roce 1980, kdy za roli Vendulky v psychologickém dramatu Dívka s mušlí dostala v tomtéž roce na MFF v Karlových Varech hlavní cenu za ženský herecký výkon. Během 80´ let pak hrála v dalších filmech a inscenacích, z nichž za některé rovněž získala další ocenění na festivalech v Montrealu, Gijónu a Moskvě. Vystudovala brněnskou JAMU a poté působila v brněnském Divadle na provázku. Její filmová kariéra ale bohužel po roce 1990 zatím skončila. Od roku 2007 je členkou činohry Národního divadla v Brně, nadále pravidelně účinkuje v dabingu a v rozhlase. Angažuje se i v zahraničí, vedla dětské divadelní worshopy UFA Fabrik v Západním Berlíně, na Miami Sommer University v Oxfordu, Ohiu a v dánském Aarhusu.

author

Jiří Vyorálek další tituly

(* 1974)

Rodák z Třebíče vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU. Po angažmá v Divadle 7 a půl účinkoval v Divadle Husa na provázku, kde se úspěšně zhostil např. role Shakespearova Hamleta nebo knížete Myškina v jevištní tetralogii Sto roků kobry podle F. M. Dostojevského v režii Vladimíra Morávka. Za souborné uvedení tohoto cyklu byl roku 2007 nominován na Cenu Thálie. Několik dalších sezon působil na volné noze. Ztvárnil řadu rolí nejen v Divadle Reduta, ale i ve filmu (Největší z Čechů, Rodina je základ státu, Posel, Masaryk, Milada, Úhoři mají nabito) a v televizi (historické série České století a První republika). Od roku 2013 je stálým členem souboru pražského Divadla Na zábradlí.

 

author

Jaromír Dulava další tituly

(* 1960)

Po studiu na brněnské konzervatoři působil v Divadle Husa na provázku a od roku 1990 je členem souboru pražského Činoherního klubu, kde hraje dodnes. V roce 2008 zde získal Cenu Alfréda Radoka za roli Předsedy v Kunderově Ptákovině (v inscenaci L. Smočka). Během své kariéry se objevil také v řadě filmů, např. Muži v říjiGrandhotel, Obsluhoval jsem anglického krále, Tmavomodrý svět, Padesátka nebo Hmyz, televizní diváci si ho pamatují z populárních seriálů jako Konec velkých prázdnin, Doktor Martin, Reportérka,Vraždy v kruhu, Sanitka 2 či  Neviditelní a z dabingu je dobře známý i jeho nezaměnitelný hlas.

author

Johanna Tesařová další tituly

(* 1945) 

Celoživotní lásku k divadlu a umělecké vlohy zdědila Johanna Tesařová po rodičích, otec Alois Tesař byl operním a operetním zpěvákem, maminka zpívala ve sboru. Herectví vystudovala na JAMU v Brně, kde take získala první angažmá v divadle Husa na provázku. Po třech letech se na celou jednu dekádu přesunula do Ostravy, kde hrála v Divadle Petra Bezruče. Zahrála si take ve známých filmech jako Katapult (1983) či Slavnosti sněženek (1983). V roce 1992 byla angažována do činohry Národního divadla a působí zde dodnes. 

author

Robert Hájek další tituly

(* 1992)

Vystudoval hudebně-dramatický obor na Pražské konzervatoři a hned po absolutoriu v roce 2012 se stal členem souboru Městských divadel pražských. Jeho hereckou kariéru odstartovala role Macha v celovečerním filmu Václava Vorlíčka Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), televizní diváci ho však znají zejména z retro seriálu Četníci z Luhačovic, kde ztvárnil postavu desátníka Martina Lásky. Objevil se i v mnoha dalších (Labyrint, Inspektor Max, Rapl) a prosazuje se také v dabingu.

 

author

Ivana Uhlířová další tituly

(* 1980) 

Středoškolské studium absolvovala česká divadelní a filmová herečka na ostravské Janáčkově konzervatoři. Poté působila dva roky v Divadle Petra Bezruče v Ostravě, následovalo angažmá v divadle v Karlových Varech, které trvalo dva a půl roku. Kvůli nespokojenosti se zaměřením karlovarského divadla jej opustila a tři až čtyři roky se živila jednoduchými nekvalifikovanými zaměstnáními. Nakonec se jí podařilo prosadit se v několika profesionálních divadlech v Praze i v Brně. Nejvýznamnější bylo její působení v Divadle Komedie. V současné době působí ve Studiu Hrdinů (Veletržní palác) a dokonce hostovala jako jediná česká žijící herečka coby německy mluvící ve Vídni, v Mnichově, Brémách, ale i ve švýcarském Zürichu.

Dvakrát získala Cenu Alfréda Radoka, poprvé jako Talent roku 2006 a o čtyři roky později (Ženský herecký výkon roku 2010) za roli Alžběty v inscenaci Víra, láska, naděje.

author