Book cover

Režie:

Petr Gojda

Blade Runner

Sní androidi o elektrických ovečkách?
Ve světě nepříliš vzdálené budoucnosti vyhubila jaderná válka většinu živočišných druhů a část lidstva se přestěhovala na Mars. V pozemských městech život přetrval, ale bez zvířat. Jen málokdo si může dovolit opravdového domácího mazlíčka. Přítulné stvoření však může simulovat umělá náhražka, která je téměř k nerozeznání od skutečnosti. Jejich výrobci konstruují rovněž umělé lidi ‒ sluhy a otroky ‒ kteří jsou člověku až nebezpečně podobní. Dokonce je jim vlastní touha po svobodě. A dovedou pro ni zabíjet. Proto existuje speciální policie, která má za úkol je replikanty zpacifikovat. Jedním z nejlepších lovců androidů je Rick Deckard. Pak se ale setká se zvláštní dívkou a jeho obvykle jednoznačný úsudek ho nechá na holičkách…

Román získal celosvětovou proslulost také díky filmové adaptaci Blade Runner režiséra Ridleyho Scotta (1982).

Filmové pokračování kultovního snímku nazvané Blade Runner 2049 natočil režisér Denis Villeneuve (2017).

Autor:
Philip K(indred) Dick další tituly

author

(1928-1982) 

Guru science fiction, jehož literární odkaz většinou testuje zdravý rozum hrdinů vystavených totalitě, se narodil v Chicagu. Studia historie v kalifornském Berkeley nedokončil kvůli psychickým problémům, se kterými se vyrovnával pomocí LSD, láskou k hudbě a psaním povídek. Románově debutoval knihou Sluneční loterie (1955, č. 1999), ale jeho složitě strukturované texty nakladatelství zpravidla odmítala – prorazil až s prózou Muž z Vysokého zámku (1962, č. poprvé 1992), jež mu v kariéře vynesla jedinou žánrovou cenu Hugo. V současnosti Amazon TV uvádí její třicetidílnou seriálovou adaptaci. V roce 1974 Dick získal Campbellovu cenu za román Kaňte, mé slzy, řekl policista (č. 2004). Z jeho kratších i delších děl s úspěchem čerpá Hollywood, jak prokázaly filmové trháky Minority ReportTotal Recall či Next. Dnes kultovně uctívaný spisovatel zemřel krátce před premiérou filmu Blade Runner, který natočil Ridley Scott s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Jeho předloha nazvaná Sní androidi o elektrických ovečkách? (1968) se roku 2017 dočkala i remaku Blade Runner 2049 v režii Denise Villeneuva.

Účinkující:

Martin Myšička další tituly

(* 1970)

Vystudoval souběžně herectví na pražské DAMU a MFF UK v oboru subnukleární fyziky. Ještě za studií hostoval v ND, v Divadle Na zábradlí či ve Studiu Ypsilon a rok před absolutoriem získal Cenu Alfréda Radoka jako talent roku 1994 (za roli knížete Myškina v Dostojevského dramatu Idiot). Od roku 1997 je ve stálém angažmá v Dejvickém divadle, kde od roku 2017 působí i jako umělecký šéf. Filmoví diváci ho znají mj. ze snímků ŠeptejJedna ruka netleskáKaramazoviProtektorObčanský průkazDíra u HanušovicZtraceni v Mnichově a Případ mrtvého nebožtíka; příznivci televize ze seriálů Černí baroniČtvrtá hvězdaVraždy v kruhu, Pět mrtvých psůKosmoDabing StreetZkáza Dejvického divadla a Bez vědomí.

author