Book cover

Katalogové č.: AK014
EAN: 8594169480145
Formát: 2 x CD mp3
Délka nahrávky: 22 hodin 4 minuty

Recenze

Revoluční dílo, nebo jen opičárna? / naposlech.cz

Čtená legenda na dlouhé zimní večery / blok.ssknih.cz

Režie:

Jitka Škápíková

Atlas mraků

Poslechněte si šestici příběhů rozkročených od 19. století až do daleké budoucnosti, které vypovídají o nezdolném hledačství a touze po smyslu i svobodě v každém z nás. Ve více než 22hodinové nezkrácené audioknize se představí 7 interpretů, přičemž každý z šesti ústředních protagonistů získal „vlastní“ hlas.

Prostřednictvím deníkových záznamů nahlédnete do duše idealistického právníka Adama Ewinga (Kryštof Rímský), který na své zámořské cestě roku 1849 trpí podivnou chorobou a začíná si uvědomovat nerovnost přístupu k lidem, kterou představuje otrokářství. Z dopisů bohémského hudebního skladatele Roberta Frobishera (Jan Zadražil) zase čiší touha konečně zkomponovat vysněné veledílo; bisexuální mladík se však v meziválečné Evropě nevyhýbá požitkům a neřestem, které později přispějí k jeho zkáze. Paranoidní thriller připomíná část s investigativní novinářkou Luisou Reyovou (Kristýna Frejová) v hlavní roli – nenechavá žurnalistka se v 70. letech minulého století objeví nesrovnalosti v jaderné elektrárně, jenže všechny její informátory postihne náhlá smrt, která by vbrzku mohla potkat i ji samotnou. Čtvrtá část ironicky glosuje útrapy postaršího nakladatele Timothyho Cavendishe (Jan Vlasák), který se před surovými věřiteli ukryje do starobince, v němž však důchodce nevybíravými prostředky pacifikuje neméně brutální personál. Následující futuristická dystopie má podobu výslechu klonované servírky Sonmi 451 (Jana Stryková), která se povznesla nad svou úroveň novodobého nevolníka, aniž by tušila, že je součástí strategické hry soupeřících politických frakcí. V ještě vzdálenější postapokalyptické budoucnosti zjišťuje primitivní pastevec Zachry (Martin Stránský), že jeho svět ohrožují i jiná nebezpečí než „jen“ děsivé nájezdy kanibalských kmenů.
Co všechny tyto postavy spojuje? A jak s tím souvisí mateřské znaménko ve tvaru komety? Právě objevování překvapivých souvislostí je jedním z nejkouzelnějších aspektů mnohovrstevnatého Mitchellova díla.

Bestseller Atlas mraků, ověnčený British Book Award a nominovaný na cenu Arthura C. Clarka, Nebula a Man Bookerovu cenu, byl roku 2012 rovněž zfilmován.

Autor:
David Mitchell další tituly

author

(* 1969)

Narodil se v severoanglickém Southportu a vystudoval anglickou a americkou literaturu na univerzitě v Kentu. Rok žil na Sicílii a osm let v japonské Hirošimě, kde vyučoval angličtinu; v současné době bydlí opět ve Velké Británii. V roce 2003 se dostal na prestižní seznam nejlepších mladých britských autorů, který vyhlašuje časopis Granta. Literárně debutoval roku 1999 románem Hybatelé (Ghostwritten,Volvox Globator, 2005), jehož forma nejasně propojených různorodých příběhů předznamenala budoucí tvar Atlasu mraků. Jeho druhá próza sencislo9 (number9dream; Mladá fronta, 2010) byla poctou japonskému spisovateli Haruki Murakamimu a dostala se do užší nominace na Man Bookerovu cenu. Následoval Atlas mraků (Cloud Atlas, BBart 2006, Mladá fronta 2012), který se rovněž probojoval do užších nominací na zmíněné prestižní ocenění. V knize Třináct měsíců (Black Swan Green, BBart 2007, Mladá fronta 2014) zpracoval Mitchell podmanivým způsobem své dětství na anglickém venkově 80. let i traumata způsobená koktavostí. Zatím posledním česky vydaným spisovatelovým dílem je Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta (The Thousand Autumns of Jacob de Zoet, Mladá fronta, 2013), který nastiňuje témata nespravedlnosti, útlaku, zotročování a vzpoury obdobně jako v Atlasu mraků, odehrává se však v japonském přístavu Nagasaki roku 1799

Účinkující:

Jan Vlasák další tituly

(* 1943)

Narodil se v Čáslavi, vystudoval brněnskou JAMU a poté se stal členem souboru divadla v Uherském Hradišti. Prošel mnoha scénami (Divadlo Petra Bezruče, Státní divadlo, Divadlo E. F. Buriana, Státní divadlo v Brně, Realistické divadlo, Rokoko i Národní divadlo), v současné době působí v Městských divadlech pražských. Účinkoval v řadě televizních inscenací a seriálů (Tři králové,PF 77,Hodina tance a láskyOrdinace v růžové zahraděCesty domů,Cukrárna,Cirkus Bukowsky,První republikaSvět pod hlavou) a filmů (Výchova dívek v Čechách, Milenci a vrazi, Vratné lahve, Bathory).

author

Jana Stryková další tituly

(* 1979)

Po absolvování studia činoherního herectví na pražské DAMU (v roce 2003 obdržela Cenu Valtra Tauba určenou pro nejlepší absolventy herectví na DAMU) zůstala na jednu sezonu v Divadle F. X. Šaldy v Liberci a následně v pražském Divadle Rokoko. V letech 2006 až 2010 byla členkou souboru Švandova divadla, v roce 2010 přešla na tři roky do angažmá do Divadla na Vinohradech. Od září 2013 je na volné noze, avšak spolupracuje s řadou pražských scén (. Natočila několik filmů (např. Případ Andrey S., Zakázané uvolnění, Díte číslo 44) a seriálů (např. Ordinace v Růžové zahradě, Dokonalý svět), pracuje v rozhlase i v dabingu a stala se rovněž oblíbenou audioknižní interpretkou.

author

Jan Zadražil další tituly

(* 1975)

Absolvent Státní konzervatoře v Praze působil v řadě metropolitních i mimopražských divadel (Divadlo na Vinohradech, Divadlo Na Fidlovačce, F. X. Šaldy v Liberci, Pod Palmovkou, Jihočeské divadlo, Švandovo divadlo, Ta Fantastika ad.) a hostuje rovněž na dalších scénách (Company.cz, Veselé skoky, Husa na provázku, Divadlo v Řeznické, Divadlo Viola, Divadlo v Celetné apod.). Účinkoval v televizních seriálech (Zdivočelá země, Znamení koněRodinná pouta / Velmi křehké vztahyCesty domů, Místo zločinu Plzeň, Ohnivý kuřeSpecialisté) a také v celovečerních snímcích (Nepodepsaný knoflík, ProměnyZemský ráj to napohled, Labyrint, Přijde letos Ježíšek?). Hraje v kapele Moje řeč.

author

Kristýna Frejová další tituly

(* 1971)

Narodila se v Praze, v herecké rodině (maminka herečka Věra Galatíková, tatínek herec Ladislav Frej). Studovala DAMU, jejími pedagogy byli Jiří Adamíra, Luboš Pistorius či Viktor Preiss. Po škole nastoupila do Divadla Labyrint, tedy dnešního Švandova divadla, kde hraje dodnes a vystupuje i na mnoha dalších scénách. Zahrála si třeba ve filmech Chyťte doktora (2007) či Příběh kmotra (2013) a čím dál víc se objevuje v seriálech (Terapie, Život a doba soudce A. K., Rapl, Ohnivý kuře, Modrý kód). 

author

Martin Stránský další tituly

(* 1970)

Debutoval jako elév na prknech Horáckého divadla v rodné Jihlavě. Po absolutoriu DAMU nastoupil do stálého angažmá v plzeňském Divadle J. K. Tyla v Plzni, v roce 2004 hostoval v Národním divadle v Brně a účinkoval v komponovaném pořadu Martina Hilského uvedeném v rámci Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě, kde se později představil i jako Jago v Othellovi (2008). Nyní je stálým hostem pražského Divadla pod Palmovkou. Pravidelně se objevuje v TV seriálech (UliceKriminálka AndělMísto nahoře,Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě 2, Doktoři z Počátků apod.) a ve filmech (Pravidla lži, Boží duha, Peklo s princeznouHrobník, Habermannův mlýn, Ženy, které nenávidí muže, Occamova břitvaPražské orgie atp.) V dabingu, jemuž se věnuje přes čtvrt století, je jeho největším úspěchem Cena Františka Filipovského 2011 za ztvárnění seriálového Dr. House (Hugha Laurieho).

 

 

Audiokniha roku 2014: Zvláštní cena AVA - za mimořádný přínos v oblasti audioknih.

author

Kryštof Rímský další tituly

(* 1975)
Je absolventem herectví KALD DAMU v Praze. Byl v jednoletém angažmá v HaDivadle v Brně a od roku 2004 je členem souboru Činoherního studia v Ústí nad Labem, po nedávné likvidaci ze strany města opět znovuzrozeného. Od dokončení školy se účastnil řady dílčích divadelních projektů, jako jsou Shakespearovské slavnosti v Praze, pohostinské účinkování v Divadle na Vinohradech, v Laterně magice Národního divadla, divadle Palace a jiných. Má za sebou také řadu filmových a seriálových rolí (válečný film Tobruk, thriller Záblesky chladné neděle, Polski film, seriály Rodinná pouta, Expozitura, Kriminálka Anděl, Ulice aj.).

 

author

Jan Herget další tituly

(* 1981)
Narodil se v Praze, po maturitě na gymnáziu vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V letech 2005 až 2008 účinkoval v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, věnoval se také dabingu. Od roku 2008 pracuje v Českém rozhlase jako redaktor domácího zpravodajství na stanici Radiožurnál. Pro stanice Praha a Vltava vytváří velkoformátové dokumenty, většinou o významných osobnostech ze světa divadla, filmu a populární hudby. Od podzimu 2011 působí v Českém rozhlase také jako moderátor - na Dvojce v pořadu Domino pro děti a mládež. 

author